17.04.2019 20:03


Velké Brno letos slaví sto let od svého vzniku. Výročí připomene řada akcí

Autor: Patrik Švec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Oslavy velké jako Brno. Sto let od vzniku Velkého Brna připomene třeba speciální tramvaj, výroční edice kuliček nebo vyhlídkový autobus. Pro cyklisty zase radní nachystali trasu vedoucí po hranicích Brna před jeho rozšířením v roce 1919.

Radnice města Brna. Foto: Patrik Švec

Brno – Sto let existence Velkého Brna, které vzniklo sloučením centra s okolními obcemi, si můžou Brňané připomenout na letošních oslavách. Město ve spolupráci s místními spolky a organizacemi přichystalo řadu akcí.  

Oslavy město zahájí příští týden. Přesně v den výročí vypraví primátorka Markéta Vaňková z náměstí Svobody tramvaj se speciálním historickým polepem. Radnice navíc připravila výroční edici kuliček, které budou v pravidelných intervalech vypadávat z brněnského orloje. „Těch bude přesně sto a padat budou do začátku srpna,“ popsala zastupitelka města Brna Kristýna Švarcová.

Muzeum města Brna vyvinulo ke stému výročí speciální mapovou aplikaci. V ní se zájemci dozví, jak moc se Brno změnilo, a to nejen za posledních sto let. „Aplikace zachycuje Brno před a po rozšíření,“ vysvětlila Švarcová. Jinou aplikaci si radnice přichystala pro cyklisty. Ta je provede po hranicích města před jeho rozšířením. Dvacet pět kilometrů dlouhá trasa bude složená z několika kontrolních bodů, kde budou umístěny historické fotografie.

Minulost vybraných městských částí současného Brna připomenou i komentované prohlídky. Zájemci tak budou moci zavítat třeba do Tuřan, Nového Lískovce nebo Židenic. Exkurze navíc doplní vyhlídkový turistický autobus, který bude projíždět většinou z připojených obcí. „Jde o nejzásadnější změnu v dějinách města. Proto bychom byli rádi, aby se o události dozvědělo co nejvíce lidí a připomnělo si ji,“ uvedla v tiskové zprávě brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Brno u příležitosti oslav nabídne další kulturní akce i soutěže. Setkání s názvem Nebe plné hvězd uctí osvobození Brna na konci druhé světové války. Historii brněnského sportu zmapuje výstava Branky Body Brno na Špilberku. Pro turisty bude přichystán vytrvalostní pochod Brněnské vokruch vokolo Štatlu.

O připojení sousedních obcí k Brnu rozhodlo 16. dubna 1919 tehdejší Národní shromáždění. Součástí Brna se  stalo jednadvacet obcí a města Královo Pole a Husovice. Počet obyvatel vzrostl na více než 221 tisíc. V původně německém městě s českou menšinou se tak výrazně zvýšil podíl českého obyvatelstva.

Klíčová slova: Brno, sto let, velké Brno, výročí, oslava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.