08.05.2019 12:34


Velké podniky jsou ukázněnější. Nejvíce pokut inspektoři rozdali za protizákonné nakládání s odpady

Autor: Hana Tománková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pracovníci České inspekce životního prostředí loni provedli více jak šestnáct a půl tisíce kontrol a dohromady uložili pokuty přesahující sto milionů korun. Výsledky práce inspektorů ukazují, že velké podniky jsou disciplinovanější a stále méně porušují zákon. Naopak přibývá případů neoprávněného nakládání s odpady.

Foto: ESTAV.cz

Brno – Česká inspekce životního prostředí vloni rozdala přes dva a půl tisíce pokut na základě více jak šestnácti a půl tisíce kontrol. Nejvíce pokut uložila inspekce za porušení zákona o odpadech, což je několikaletý trend. Nejvyšší pokutu dostala společnost Kalibo s. r. o., která za neoprávněné převzetí téměř osmi tisíc tun odpadů musí zaplatit pět milionů korun.

Celková výše pokut se oproti roku 2017 snížila. „Přestože jsme loni kontrolovali více, nezjistili jsme tolik porušení zákona. Naše data opět potvrzují rostoucí disciplínu větších společností, uvedl ředitel ČIŽP Erik Guess. V České republice existuje zhruba patnáct set velkých zdrojů znečištění, včetně továren nebo velkých skládek. Podle Guesse se tyto podniky již podařilo umravnit. „Častěji se ale setkáváme s porušováním zákona v oblasti nakládání s odpady, což je pro mnohé zajímavý černý byznys,“ dodává Guess.

Brněnští inspektoři rozdali 311 pokut, nejvyšší částky opět padly za zacházení s odpady. „Firma CG Komunální servis s.r.o. dostala pokutu milion korun. Aniž by podala hlášení o produkci a nakládání s odpady, převzala tisíce tun nebezpečných odpadů a desetitisíce tun odpadů kategorie ostatní. Co s nimi firma udělala, se nám nepodařilo dohledat,“ uvedl ředitel Oblastního inspektorátu Brno Tomáš Augustin. Necelý milion musí zaplatit společnost Autodoprava Matějka s. r. o., která navezla přes dvacet tisíc tun stavebních a demoličních odpadů do bývalého dolu ve Zbýšově u Oslavan.

Přibylo také případů porušení zákona o obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů. Na svědomí je mají hlavně turisté, kteří se vracejí z dovolené. Například loni v listopadu si chtěl český turista dovézt z Brazílie šupiny chráněné arapaimy velké, jedné z největších sladkovodních ryb světa. „Šupiny turista zakoupil na trhu a dovážel si je jako suvenýr. Na místě jsme je zabavili a uložili cestujícímu pokutu tisíc korun,“ vysvětlil Zdeněk Novák z oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity. Za rok 2018 zabavili inspektoři více jak dva tisíce neživých exemplářů ohrožených živočichů a rostlin. „Neznalost zákona neomlouvá. Je potřeba, aby si turisté důkladně zjišťovali, co mohou z ciziny dovážet,“ dodává Guess.

Klíčová slova: ČIŽP, pokuta, zákon, kontrola, odpady

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.