20.04.2011 11:38


Velvyslanec Dyba přednášel o Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj

Autor: Lenka Štěpánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Přednáška k padesátiletému výročí působení Organizace pro evropskou spolupráci a rozvoj (OECD) se uskutečnila v úterý 19. dubna na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Základní informace o organizaci sdělil posluchačům velvyslanec Stálé mise České republiky při OECD Karel Dyba.

Brno – Karel Dyba z Ministerstva zahraničních věcí České republiky studentům na ekonomicko-správní fakultě vysvětlil, co vlastně OECD je, jak funguje a jaká je jeho budoucnost. V druhé části přednášky se věnoval úloze České republiky ve zmíněné organizaci.

Karel Dyba seznámil studenty s činností OECD. Foto: Lenka Štěpánková„Cílem činnosti organizace je podpora hospodářského růstu a rozvoje zaměstnanosti a svobodného obchodu v členských i nečlenských spolupracujících zemích,“ uvedl Dyba. Pracovníci OECD každých osmnáct až dvacet měsíců vytvářejí ekonomické přehledy, ve kterých hodnotí ekonomiku jednotlivých zemí a dávají některá doporučení.

Česká republika se stala členem OECD v roce 1995. „Bylo to potvrzení, že u nás funguje otevřená ekonomika a parlamentní demokracie. Kdyby nám Stalin nezakázal účastnit se v roce 1948 Marshallova plánu, Česko by nejspíš patřilo mezi zakládající země,“ řekl Dyba.

Předchůdkyně OECD, Organizace pro evropskou ekonomickou spolupráci, vznikla už v roce 1948. Jejími členy byly však jen západoevropské země a Turecko. OECD vzniklo v roce 1961 poté, co se přidaly Spojené státy americké a Kanada. Dnes je členy čtyřiatřicet zemí. Poslední rozšíření se uskutečnilo loni, kdy přistoupilo Chile, Estonsko, Izrael a Slovinsko. V současné době představitelé OECD jednají s Ruskem. „Rusko by se mělo stát členskou zemí, neměli bychom ho vylučovat z Evropy,“ prohlásil Dyba.

Přednášku navštívilo asi sedmdesát studentů. „Bylo to zajímavé, jen je škoda, že jsme neměli dost času na dotazy. Pan Dyba na ně odpovídal dost vyhýbavě,“ uvedla studentka financí Martina Oháňková.

„Setkání patřilo do cyklu přednášek externích spolupracovníků a hostů na ekonomicko-správní fakultě,“ uvedla proděkanka pro vnější vztahy Simona Škarabelová. Příští přednáška, jejímž tématem budou aktuální trendy v oblasti bezpečnosti a krizového řízení, se budek konat ve čtvrtek 21. dubna opět na ekonomicko-správní fakultě.

Klíčová slova: Karel Dyba, OECD, Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj, ekonomika

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.