13.05.2014 17:51


Venku za každého počasí aneb investice do dětství v lesní mateřské školce

Autor: Novotná Tereza | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Jsou lesní mateřské školky investicí do přirozeného a zdravého rozvoje dítěte, nebo zbytečně utracené peníze za terorizování potomka v nepohodlných a hygienicky nepřípustných podmínkách?

Autor: Barbora Poschová

Brno - Lesní mateřské školky jsou založené na myšlence přírody jako hřiště, na kterém pedagogové utváří program přirozeně navazující na roční období a místo. Děti tráví většinu času venku, poznávají přírodu a okolí všemi smysly. „Když si dítě zvykne na pohyb a pobyt v přírodě, bude ho považovat za něco normálního. Naučí se přírodu znát a rozumět jí, takže si k ní snáz vytvoří vztah,“ zhodnotila psycholožka Lucie Chadimová. Lesní mateřské školky však podle české legislativy nemají oficiální status mateřské školky, protože nesplňují hygienické normy. Existují tedy pod nálepkou dětský klub. V praxi to znamená, že nemohou dostávat dotace od státu, jak je tomu u klasických státních mateřských škol, a jejich provoz tedy plně hradí rodiče. V současné době jich v České republice podle Asociace lesních mateřských školek existuje kolem osmdesáti.

Dítě v lesní školce má Zuzana Streischbierová. Kromě času, který její potomek stráví v přírodě, oceňuje i mnoho dalších faktorů. „V lesních školkách je volnější přístup, respektuje se přirozenost. Navíc jsou děti v malých kolektivech, hlídají je obvykle dva až tři učitelé. Z toho je vždy alespoň jeden muž, takže děti mají i mužskou autoritu, což ve většině klasických školek chybí,“ uvedla Streischbierová.Příroda má pozitivní vliv na zdraví dětí. Foto: Tereza Novotná

Lesní školka má stanovenou měsíční cenu podle toho, kolik dní v týdnu do ní dítě dochází. V některých z nich odlišují i půldenní a celodenní docházku. Přibližná měsíční cena za celodenní docházku pět dní v týdnu se pohybuje kolem pěti tisíc korun. Pokud dítě chodí do školky pouze na půl dne, ale stále pět dní v týdnu, zaplatí rodiče kolem tří a půl tisíc korun. Do těchto měsíčních nákladů musí ještě připočítat peníze za jídlo, které vyjde na padesát až sedmdesát korun za den.

Pokud chtějí rodiče dát své dítě do lesní školky, musejí také počítat s náklady na kvalitní oblečení. Protože se děti většinu času pohybují venku, je potřeba připravit je na každé počasí. Do nezbytného vybavení patří funkční oblečení, nepromokavá bunda nebo teplý spacák. Počáteční investice do oblečení vyšla podle Zuzany Streischbierové přibližně na dva tisíce korun. „K tomu je potřeba ještě nějaké náhradní oblečení na převlečení ve školce, když děti promoknou nebo spadnou do potoka, což jsme nějak poskládali z toho, co bylo doma,“ vysvětlila Streischbierová.

Je jasné, že vysoká cena pobytu v lesních školkách je pro někeré rodiče rozhodujícím faktorem. Ve státních školkách zaplatí rodiče měsíčně od dvou do šesti set korun, k tomu je třeba připočítat stravné, které vychází na pětadvacet až třicet korun za den. Dohromady s jídlem tedy státní školka rodiče stojí sedm až dvanáct set korun. Problém však je, že spoustu dětí dnes do státních školek kvůli nedostatečné kapacitě nepřijmou. V takovém případě přichází na řadu soukromá školka. Měsíční školkovné v soukromé mateřské školce v Brně stojí průměrně kolem osmi tisíc korun. V Montessori mateřské školce stojí měsíční školkovné v české třídě přes čtyři tisíce a ve třídě s rozšířenou výukou angličtiny přes šest tisíc korun. 

Díky možnosti trávit více času na vzduchu nabízí lesní školky příhodnou alternativu ke klasickým školkám a podle odezvy rodičů není množství stráveného času v lese přehnané. „Když jsme to počítali, vyšlo nám, že děti jsou venku o dvě hodiny déle než v normální školce, a přes zimu si rodiče chválili, že jsou děti méně nemocné,“ podělila se o svoji pozitivní zkušenost Zuzana Streischbierová. I podle psycholožky Chadimové má pobyt v přírodě pozitivní vliv na zdraví a imunitu dítěte a dokonce snižuje náchylnost k dýchacím obtížím.

Klíčová slova: lesní školky, montessori, mateřské školky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.