18.03.2019 19:40


Veřejné vysoké školy mohou využít dotace na obnovu kolejí a menz

Autor: Anežka Horová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Studenti vysokých škol se dočkají rekonstrukcí a modernizací kolejí či menz. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vypsalo dvě dotační výzvy ve výši 1,5 miliardy korun, o které mohou zažádat všechny veřejné vysoké školy. Žádosti může vedení škol podávat od března. Nejméně čtyřicet procent z celkových nákladů si však musí žadatelé zajistit sami. Rekonstrukci v Brně plánují Vysoké učení technické (VUT), Mendelova univerzita, Masarykova univerzita a Veterinární a farmaceutická univerzita.

Koleje Mendelovy univerzity na Kohoutové se kompletně rekonstruovaly v roce 2015. Foto: Anežka Horová.

Brno – Dotačních výzev ve výši 1,5 miliardy od MŠMT mohou využít vysoké školy na obnovu kolejí a menz. V Brně plánují rekonstrukci stravovacích či ubytovacích zařízení téměř všechny veřejné univerzity. Dotační výzvy jsou dvě a každá zahrnuje 750 milionů korun. „Modernizacemi a obnovováním chceme docílit toho, aby studenti koleje a menzy více využívali a zlepšila se kvalita ubytování. Jedním z cílů rekonstrukcí je snížit výdaje za energie a provoz budov a zlepšit celkové zázemí těchto zařízení,“ uvedla náměstkyně ekonomické sekce MŠMT Zuzana Matušková.

Přihlášení do projektu zvažují zástupci VUT. Opravit z dotací by chtěli blok A03 v areálu kolejí Pod Palackého vrchem. „V tomto bloku jsou poslední nerekonstruovaná koupelnová jádra, zatímco jiné budovy jsme už úspěšně obnovili v předchozích letech,“ informovala mluvčí Radana Kolčavová. Bývalá studentka Lucie Šimarová, která bydlela na kolejích Pod Palackého vrchem, souhlasí s tím, že především koupelny v neobnovených blocích je potřeba opravit. „Já jsem donedávna bydlela ve zrekonstruované budově, ale konkrétně v bloku A03 je nutná změna. Kuchyňka je tam stará, koupelny jsou většinou umakartové. Pokoje jsou ale hezké, většinou stejné jako ty už zrekonstruované,“ popsala Šimarová.

Investici plánuje do budoucna i vedení Masarykovy univerzity. „V areálu kolejí Vinařská je třeba provést zásadní rekonstrukci. Dále bychom chtěli opravit objekt v blízkosti Univerzitního kampusu Bohunice tak, abychom mohli nabídnout ubytování i v této lokalitě, kde je o něj velký zájem,“ přiblížila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Dodala, že vedení by také chtělo zřídit novou menzu v areálu kampusu Bohunice a v prostorech pedagogické fakulty.

Mluvčí Mendelovy univerzity Filip Vrána sdělil, že využít výzvy plánují stejně jako většina škol. Modernizace a rekonstrukce kolejí a menz podle něj probíhá průběžně dle potřeby. Poslední největší kompletní přestavba celého bloku kolejí Mendelovy univerzity na Kohoutové v Brně se uskutečnila v roce 2015.

O modernizaci studentských zařízení se zajímá i vedení Veterinární a farmaceutické univerzity. Ředitel Kounicových kolejí Peter Kompér momentálně pracuje na projektu revitalizace zeleně parku Kounicových kolejí ve výši 1,5 milionů korun. O dotace na tento projekt požádal Jihomoravský kraj. „Dotace z MŠMT jsou určeny na jiné oblasti. Spoluúčast žadatele o dotace je minimálně čtyřicet procent, což je významná částka. Musíme tedy nyní počkat, jak dopadne žádost o dotaci z Jihomoravského kraje. V případě, že jí bude vyhověno, žádost o příspěvek z MŠMT ještě zvážíme,“ přiblížila mluvčí Veterinární a farmaceutické univerzity Luisa Divišová.

Výzvy ministerstva jsou součástí programu Rozvoj a obnova materiálně technické základny veřejných vysokých škol. Na něj vláda na léta 2018 až 2027 určila téměř 12,5 miliardy korun. Pro ubytování a stravování je vyhrazeno zhruba 2,5 miliardy.

Klíčová slova: koleje, menzy, dotace, MŠMT, vysoké školy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.