02.11.2017 00:05


Větrem stržená střecha školy v Líšni bude stát méně než milion korun

Autor: Zuzana Formánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Střecha základní školy Horníkova v Brně-Líšni bude podle prvních odhadů ředitele školy stát asi 700 tisíc korun. Od úterý je škola opět v provozu. Jejím žákům a učitelům však vichřice dočasně sebrala možnost výuky v nejvyšším patře, do starých kolejí se vše vrátí za několik týdnů.

Brno – Extrémní vítr páchal škody na celém území Česka. V Brně dosahoval rychlostí až 120 kilometrů za hodinu a strhl část plechové střechy základní školy v Líšni. Ředitel školy Roman Burda tvrdí, že způsobená škoda dosahuje 700 tisíc korun. „Uvidíme, jestli se to ještě nezvedne, je to prakticky kupní cena materiálu,“ uvedl Burda. Tuto částku potvrdil i místostarosta Líšně Jaromír Talpa.

Protože škola nemohla zajistit bezpečnost žáků a personálu, vyhlásilo vedení školy na pondělí ředitelské volno. Dětem se tak prodloužily podzimní prázdniny. „Jsme za volno navíc rádi, ale kdyby to bylo déle, už by nám to asi vadilo,“ řekl žák osmé třídy Matěj P.

Od úterý se ve škole opět učí, žáci však do školy mohou vcházet pouze vedlejším vchodem. „Při dodržení všech bezpečnostních opatření je už od úterka pohyb v okolí školy a ve škole bezpečný,“ řekl Burda. Z bezpečnostních důvodů je zcela uzavřené i nejvyšší čtvrté patro budovy. „Naše třída je ve čtvrtém patře, a tak nás přesunuli do učebny hudební výchovy. Ve vedlejší učebně výtvarné výchovy jsou vysklená střešní okna,“ uvedl žák Matěj P., který dokazuje, že žáci základní školy jsou o průběhu prací dobře informováni.  

Podle aktuálních informací firmy opravy dokončí asi za tři týdny. Už brzy bude opět bezpečné se pohybovat po celém areálu školy a žáci budou moct ke vstupu do školy využívat hlavní vchod. „Není ještě jisté, že to bude už zítra, záleží, jak to pracovníci stihnou. Probíhají zajišťovací práce, teď už nemohou použít jeřáb, dělají to ručně,“ uvedl ředitel školy.

Opravy po mimořádném větru školu nezruinují. „Takto velké opravy financuje městská část Líšeň, nějakou částku možná vezmeme z magistrátního fondu nebo z pojištění,“ vysvětlil Roman Burda. To potvrdil i místostarosta Talpa. „Nějakou část by skutečně mohl pokrýt i fond z magistrátu, ale to ještě není ujednané,“ uzavřel Talpa.

Vichřice v neděli zasáhla celou Českou republiku. Silný vítr způsobil zejména hmotné škody, zároveň zkomplikoval dopravu. Odborníci odhadují, že se celkové škody budou pohybovat v řádech stamiliónů korun.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.