19.04.2019 22:12


Většina Čechů je poctivých, říká spoluautor projektu lesní bar Robert Robby Kubáň

Autor: Viktorie Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Adamov - Lesní bar v Josefovském údolí u Adamova plánuje jeho spoluautor Robert Robby Kubáň (v blízké době rozšířit. V samoobslužném baru si mohou turisti odpočinout a občerstvit se. Lidé zde platí podle svého svědomí. Nikdo nekontroluje, kolik, kdo zaplatí. Podle Kubáně systém důvěry překvapivě funguje. Za doporučený příspěvek budou moci návštěvníci nově i přespat v takzvané lesní útulně.

Kubáň

Jak předcházíte krádežím v lesním baru?

Lesní bar je místo důvěry. Nikdo ho nehlídá a nechceme tam instalovat kamery. Málokdy se stane, že by nám někdo bar vykradl. Občas jsou krátká období, kdy se ztrácejí peníze několikrát za týden. V takovém případě to řešíme s městskou policií a máme pravidelné hlídky, ale nestává se to běžně. Přesto se snažíme krádežím předcházet tím, že vybíráme kasičky několikrát za den, aby to nikoho nelákalo.

Když lesní bar nekontrolujete, jak často se vám stává, že lidé nezaplatí to, co si v samoobslužném baru vzali?

Po čtyřech letech provozu jsme si udělali menší průzkum a zjistili jsme, že je většina návštěvníků lesního baru poctivých. Téměř devadesát procent z nich zaplatí přesně tolik, kolik by měli, nebo i více. Jednou nám tady nechal někdo za dvě piva pětistovku se vzkazem, že platí i za ty, kteří nezaplatili.

Jaké překážky musíte překonávat, abyste mohl lesní bar provozovat v chráněné krajinné oblasti?

Původně jsme měli potraviny v lesním baru v malé dřevěné budce, později jsme však zjistili, že v chráněné krajinné oblasti na to potřebujeme povolení, které jsme zpětně nedostali. Budku jsme proto museli přesunout a zařídit bar provizorně. Vedení chráněné krajinné oblasti se také obávalo, že si budou lidé nosit dřevo z lesa, aby rozdělávali oheň. Nezakládali jsme proto ohniště a dřevo, které mají návštěvníci k dispozici na zatopení v kamnech, kupujeme. Poskytujeme lidem také zdroj vody, aby nevyužívali vodu z potoka, který teče kolem.

Chystáte se otevřít nový Lesní bar, který nahradí ten stávající. Co všechno v novém baru návštěvníci najdou?

Chceme lidem nabídnout něco, co v Josefovském údolí chybí. Lesní bar je místo, kde si lidé mohou odpočinout a občerstvit se. Budeme tam mít ledničku, rychlovarnou konvici a vařič, stejně jako v předchozím malém baru. Zůstane tam také knihovna, která občas funguje i jako antikvariát. Návštěvníci tam najdou i mapu okolí nebo lékárničku pro případ, že by se jim v lese něco stalo. Kolem baru vede turistická trasa, na které nejsou koše na odpadky, proto máme v baru speciální kontejnery na třídění odpadu.

V čem se bude nový bar lišit od toho stávajícího?

Vzhledem k tomu, že o lesní bar vzrostl zájem, chceme ho rozšířit. Vedle stávajícího lesního baru jsme vybudovali sklad na dřevo, kde je výuková místnost. V horním patře jsme zařídili lesní útulnu. Lidé tam budou moci po cestě přespat za doporučený příspěvek. Zavedli jsme tam elektřinu i vodu. Nově chceme lesní bar využívat také k tomu, abychom návštěvníky informovali o ekologii a globálních problémech. Začneme organizovat různá setkání s lidmi, kteří budou přednášet nejen o ekologii, ale i o alternativních životních stylech nebo cestování. Další novinkou bude Dobrokáva, kterou lidé znají z Brna. Za dobrý skutek vykonaný pro přírodu si budou moci uvařit kávu zdarma. 

Chceme, aby si lidé na tomto místě uvědomili spojení s přírodou a její důležitost pro náš život. Neměl by to být jen lesní bar, ale i osvětové místo a místo k setkávání.

Klíčová slova: Lesní bar, Adamov, Moravský kras, Josefovské údolí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.