14.03.2012 12:20


Vezměte budoucnost do vlastních rukou, neslo se výstavištěm

Autor: Veronika Machová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Veletrh Peníze zaměřený na osobní finance a investování byl letos na brněnském výstavišti novinkou. Návštěvníci měli možnost získat informace týkající se připravované důchodové reformy a financování bydlení, či radu, jak začít investovat. Součástí veletrhu bylo i nezávislé poradenské centrum.

Přednáška

Brno Veletrh osobních financí a investičních příležitostí s názvem Peníze se konal od 8. do 11. března na brněnském výstavišti. V těchto dnech mohli návštěvníci využít jedné vstupenky ke vstupu nejen na veletrh Peníze, ale i  na další rodinné veletrhy Prodítě, ITEA Brno, Rybaření a Motosalon. Podle pořadatelů veletrhy navštívilo celkem 75 tisíc lidí.

Jedním z hlavních důvodů pro uspořádání veletrhu osobních financí byla podle slov ředitele akce Miloně Mlčáka blížící se penzijní reforma. Návštěvníci měli možnost probrat její výhody a nevýhody s jednotlivými vystavovateli nebo s odborníky v  doprovodných přednáškách. Dalšími velkými tématy veletrhu byly hypotéky, řešení dluhů či nejlepší způsoby zúročení naspořených peněz. Sdružení na ochranu spotřebitelů připravilo poradenské centrum, které bylo po celou dobu konání veletrhu návštěvníkům k dispozici.

Doprovodný program zahájili pořadatelé veletrhu ve čtvrtek odbornou konferencí  s názvem "Eurozóna i Česká republika na rozcestí?", které se zúčastnili odborníci z finančních institucí, univerzit a oborových organizací. Další přednášky se týkaly různých forem investic a obchodování na pražské burze. V neděli měli přednášející návštěvníkům přiblížit výhody i rizika investování do zlata a nemovitostí. Odpolední část programu se ale nekonala, protože se pozvaní hosté nedostavili. „Jsem trochu zklamaná. Stánků je zde poměrně málo a přednášku o nemovitostech, kvůli které jsem přišla, pořadatelé zrušili," stěžovala si Jana Kučerová z Brna.

Kladně hodnotí výsledky veletrhu Julius Šafr, finančí poradce společnosti Broker Consulting. Chválí si zejména zájem ze strany mladé generace. „Každý se teď nacházíme v nějaké situaci a rádi bychom se jednou nacházeli v jiné, obvykle lepší. Finančí poradce vám řekne, zda je vaše přání reálné a jaké kroky je třeba podniknout. Dalo by se tedy říct, že čím dříve se člověk o svou budoucnost začne zajímat, tím větší má šanci, že svého cíle dosáhne," vysvětlil Šafr.

Jiří Kačerovský ze společnosti OVB Allfinanz ve své přednášce připomenul výsledky nedávného průzkumu agentury Stenmark týkající se finanční gramotnosti lidí v Česku. „Je třeba mít na paměti, že pouze šedesát procent z nás rozumí tomu, co v našem životě může způsobit růst inflace. A pouze čtvrtina lidí zná rozdíl mezi kreditní a debetní kartou," řekl Kačerovský. Úroveň finanční gramotnosti považuje za tristní a vítá každou příležitost, která by mohla tento stav zlepšit.

Další ročník veletrhu osobních financí a investičních příležitostí by se měl v Brně konat i příští rok, předběžně mezi 7. a 10. březnem.

Klíčová slova: finance, veletrh, peníze

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.