21.10.2020 08:17


Videoherní průmysl v České republice stále roste

Autor: Mikuláš Stoklasa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tržby z prodeje videoher letos v Česku stouply na pět miliard korun. Zvýšený zájem o videohry je způsobený především koronavirovou pandemií. V Česku ale i nadále chybí pracovní síly, které se mnohdy shánějí v zahraničí. 

Praha - Češi letos utratí za videohry pět miliard korun. Zatím co některé obory z důvodu koronavirové pandemie zažívají velký úpadek, videoherní průmysl ve světě se těší velkému zájmu a jinak tomu není ani v České republice. Podle studie Asociace českých herních vývojářů se odhaduje, že letošní obrat se zvýší asi o deset procent. Minulý rok přitom obrat v oblasti videoher dosahoval čtyři a půl miliardy korun a v roce 2017 "pouze" přes dvě miliardy korun. Aktuálně je v Česku 110 společností, které vyvíjí hry na herní konzole, počítače a mobilní telefony. 

Díky koronaviru se podařilo herním vývojářům prodat především stávající, už vytvořené, tituly. Vývoj nových her se naopak ztížil. Uvádět nové hry je totiž problematické, a především finančně náročné. Vývoj hry je záležitostí několika let a vyžaduje spoustu zaměstnanců, kterých je v Česku velký nedostatek. Mimo jiné u nás není videoherní průmysl dotován státem, tak jako tomu je například u sousedů v Polsku. 

„Jelikož je herní průmysl významným sektorem ekonomiky, potřebuje i toto odvětví podporu v rámci vzdělávání, investic a v neposlední řade i financování. Zájem o hry neustále roste a do budoucna se očekává, že nadále růst bude. Abychom však tento trend udrželi a využili plný potenciál oboru, potřebujeme větší podporu ze strany státních orgánů,“ řekl Pavel Barák, předseda Asociace českých herních vývojářů. 

Problém se ovšem netýká jenom financování stávajících vývojářských studií, ale i těch začínajících. Ty většinou zbankrotují právě kvůli nedostatečné finanční podpoře, jež je pro start vývojářského studia nezbytná. Toho si začínají být vědomy i některé státní orgány a začínají hernímu průmyslu přikládat větší pozornost.

Až 95 procent zákazníků, kteří kupují české videohry, je ze zahraniční, především pak ze Spojených států, Německa, Velké Británie, Ruska a Číny. Hra Kingdom Come: Deliverance od studia Warhorse se letos mohla pyšnit třemi miliony prodaných kopií a česká legenda Mafia se dočkala nového vydání, na němž z velké části pracovalo i brněnské studio 2K Czech. „Vývoj hry typu Kingdom Come: Deliverance trvá několik let, zatímco zájem o hru kulminuje v několika málo týdnech a měsících po jejím vydání. Přesto se Kingdom Come: Deliverance v roce 2019 dařilo nadmíru dobře, díku čemuž jsme mohli nedávno oznámit více než tři miliony prodaných kusů,” sdělil ředitel společnosti Warhorse Martin Frývaldský. Podle Baráka se zájem o videohry neustále zvyšuje a už teď je videoherní průmysl tahounem digitální ekonomiky. Svou velikostí mnohonásobně převyšuje obrat české filmové a televizní produkce. 

Investice do vzdělání u oborů, které je možné využít ve vývoji videoher, kritizuje Barák jako nedostatečné. Vývojářská studia mnohdy hledají pracovní síly zaměřené na nevšední obory, jako je například sochařství, scenáristika, malba a design. Aktuálně u nás herní průmysl zaměstnává více než 1750 pracovníků. Průměrně se každý rok otevře 280 až 300 pracovních míst. Počet absolventů ovšem nedokáže pokrýt volné pracovní pozice, a tak se musí čeští vývojáři spolehnout na zaměstnance ze zahraničí, především z členských států EU.

Klíčová slova: videohry, videoherní průmysl

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.