06.05.2011 17:12


Vikingové znovu dobývají Evropu, tentokrát dřevěnými špalíky

Autor: Jana Navrátilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Kubb, který pravděpodobně hráli již staří Vikingové, je tradiční severská společenská hra. I když je typický zejména pro Skandinávii, jeho obliba roste i v Evropě. Svědčí o tom letošní v tuzemsku pořádané Mistrovství České republiky v kubbu, které se bude konat 29. května v Praze.

Přehrát audio

Audio

Autor: Jana Navrátilová

Rájec-Jestřebí – Samotné slovo kubb znamená v překladu hranol, z čehož vyplývá, že se hraje s dřevěnými špalíky. „Pravidla jsou velmi nenáročná. Proti sobě stojí dva týmy, každý po dvou až šesti hráčích. Cílem hry je srážet protilehlé špalíky soupeřů. Nakonec se musí srazit král, což je speciální velký kubb. Tím hra končí,“ vysvětluje středoškolský učitel, švédštinář a pravidelný návštěvník severských zemí Miroslav Tesař. Zájem o tamní kulturu jej vedl k založení Skandinávského kroužku, který funguje při Gymnáziu v Rájci-Jestřebí.

Úkolem hráče je oválným špalíkem srazit všechny soupeřovy kubby. Foto: Jana Navrátilová.„Učíme se švédsky, sledujeme aktuální dění ve Skandinávii, zajímáme se o zdejší přírodu a kulturu, sledujeme dokumenty a filmy a nějaký čas trávíme i přípravou tradičních severských pokrmů. A samozřejmě pilně trénujeme kubb,“ líčí své zkušenosti absolventka gymnázia a nynější studentka matematické biologie Michaela Kučerová. O Skandinávii se v Rájci-Jestřebí neučí jen teoreticky. „Ve třeťáku na gymplu jsem se zúčastnila patnáctidenní cesty po Švédsku a Norsku. Byla jsem nadšená a po maturitě jsem vyrazila na sever znovu. Skandinávie si mě získala. Především úžasnou přírodou a milými lidmi,“ doplňuje Kučerová.

Právě ve Švédsku je kubb velice oblíbený. Hraje se při jakýchkoliv oslavách, přátelských setkáních nebo i ve škole. „Je skvělé, že ho může praktikovat téměř kdokoliv. Chce to mít jen pevnou mušku, cit v ruce a občas pevné nervy,“ směje se absolvent rájeckého gymnázia a účastník předloňského mistrovství České republiky v této hře Jan Ševčík. Prvním krokem k účasti na mistrovství je kvalifikace. „Náš tým Tjeckiskar sice skončil v osmifinále, ale atmosféra byla super,“ dodává Ševčík.

Kubb se hraje nejen na vnitrostátní, ale i na mezinárodní úrovni. Na přelomu července a srpna se každoročně koná mistrovství světa na švédském ostrově Gotland, kde tato hra údajně vznikla. Letos poprvé by se mělo uskutečnit i mistrovství Evropy, které pořadatelé naplánovali na konec července do Berlína.

Zájemci si tuto severskou hru budou moci vyzkoušet i v Jihomoravském kraji. „V pátek třináctého května chystáme akci Den s kubbem. Jde o první regionální turnaj. Našim cílem je nalákat nové hráče a přiblížit švédskou kulturu zdejším lidem,“ doplňuje Miroslav Tesař, hlavní organizátor setkání.

Klíčová slova: Kubb, Skandinávie, Švédsko, hry, mistrovství, severské tradice

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.