07.03.2012 16:03


Vila Tugendhat vítá první návštěvníky

Autor: Markéta Mikšíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Vila Tugendhat otevřela tento týden po dvouleté rekonstrukci své dveře prvním návštěvníkům. Druhý den po zahájení prohlídek se k ní vydávám i já. Posouzení, zda se náročné úpravy vyplatily, nechám prozatím na jiných. Zajímá mě spíše atmosféra na místě. Byla očekávání města o velké návštěvnosti správná? A jaká očekávání mají od rekonstrukce nedočkaví návštěvníci?

K vile dorážím necelou půl hodinu před první ranní prohlídkou. Zatím jsme tu pouze já a pan průvodce. Mám štěstí, pan průvodce se nemůže ve vile nikoho dozvonit, takže spolu můžeme promluvit.  Na můj dotaz ohledně návštěvnosti, která zatím nevypadá příliš slavně, odpovídá: „Všechny prohlídky jsou v těchto dnech plné. O vilu je opravdu velký zájem.“ Jen jsem tu prý příliš brzy. A má pravdu. Už pár minut po mně začínají přicházet další.

Malá skupinka dvaceti lidí, která se smí podívat najednou do vily, se určitě naplní, a to nejen českými, ale i slovenskými milovníky moderní architektury. Já mezi ně prozatím nepatřím, nejprve budu muset trochu našetřit. Tři sta padesát korun není pro studenty, jako jsem já málo. „Cena je poměrně vysoká. Můžu říct, že to ale rozhodně stojí za to. Nové repliky nábytku i další úpravy interiérů i exteriéru jsou velmi autentické a stojí zavidění," vysvětluje cenu průvodce.

Průvodci již konečně přišel někdo otevřít a já se vydávám za návštěvníky, kteří se už netrpělivě nakukují přes plot. „Na prohlídku se nesmírně těším. Vila se mi moc líbila i před rekonstrukcí,“ říká jedna z návštěvnic, která zde byla mezi prvními. „Slyšela jsem, že byly použity i nové přírodní materiály a vila by se tak měla co nejvíce podobat původnímu stavu,“ dodává s natěšeným výrazem v očích.

Dveře se záhy otevírají i pro první ranní skupinu. Jen co se objeví první návštěvníci na prostorné terase vily s výhledem na Brno, další netrpělivci už přicházejí na následující prohlídku začínající o hodinu později. Minimálně počasí se dnes velmi snaží, aby jejich velká očekávání byla naplněna.

Klíčová slova: Tugendhat

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.