30.04.2019 15:29


Vinobus v květnu znovu vyrazí na zážitkové vinařské jízdy po Znojemsku

Autor: Anežka Horová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Třináct zastávek, padesát kilometrů a dvacet vinařství. To vše mohou objevovat a poznávat zájemci, kteří se rozhodnou prohlédnout si Znojmo a přilehlé obce v rámci jízdy Vinobusem. Nová sezóna zážitkového vinařského autobusu začíná 1. května, i navzdory potížím s penězi. Zástupci spolku vín originální certifikace (VOC) Znojmo, kteří Vinobus provozují, totiž získali podporu znojemských a krajských zastupitelů.

Jedna ze zastávek Vinobusu je u Louckého kláštera, kde sídlí Znovín Znojmo. Foto: Anežka Horová.

Znojmo – Vinobusem do vinných sklípků mezi rozlehlými vinicemi na Znojemsku se i letos od 1. května mohou podívat všichni zájemci. Autobus jezdí padesátikilometrový okruh po vinařsky zajímavých místech, včetně dvaceti vinařství, kde budou mít cestující možnost ochutnat místní vína. Jednotlivci v případě zájmu mohou na některé ze zastávek vystoupit a za další tři hodiny v následující jízdě do Vinobusu opět nastoupit a pokračovat v trase.

Zástupci spolku VOC Znojmo mohli projekt letos po čtvrté zrealizovat především díky peněžní podpoře zastupitelů města Znojma a Jihomoravského kraje. „Příčinou nedostatku financí na další sezónu bylo především to, že projekt je realizován spolkem, tudíž cílem není zisk, ale podpora vinařství a vinohradnictví ve znojemské vinařské podoblasti a podpora cestovního ruchu. Pro spolek je náročné pořízení autobusu a pak financování provozu,“ přiblížil předseda VOC Znojmo František Koudela. Dodal, že projekt je ojedinělý, a s tím souvisí i náročnost propagace. V letošním ročníku podle něj potřebují zvýšit obsazenost Vinobusu o dva a půl tisíce cestujících.

Novou sezónu autobusu podpořili i krajští zastupitelé. „Zastupitelstvo již schválilo žádost VOC Znojmo o poskytnutí dotace ve výši tři sta tisíc korun na provoz Vinobusu. V průběhu příštích týdnů dojde k uzavření smlouvy a poskytnutí prostředků,“ informoval Jiří Klement z krajského úřadu.

Cestujícím je během jízdy k dispozici vyškolený průvodce. Tuto funkci zastávala ještě s dalšími také Klára Čechová. „Na začátku cesty průvodce představí spolek VOC. Popíše, kolik vinařství je zapojených, jakých odrůd se označení VOC týká a jaké jsou podmínky pro to, aby mohla být vína touto certifikací označena. Průběžně jsem poté na zastávkách představovala krátkou historii místa či vinařství, které tam sídlí,“ popsala Čechová. Lidé si v autobuse také mohou koupit láhev vína a skleničky.

Vinobus bude od začátku do konce května jezdit v sobotu a o svátcích, od 1. června do 15. září potom každý den kromě nedělí. Ze Znojma vyjede denně vždy ve třech časech. Autobus si mohou lidé také pronajmout v termínech mimo pravidelné jízdy. Pro přepravu kol zajistili zástupci spolku cyklovlek.

Klíčová slova: Vinobus, Znojmo, vinné sklípky, vinice, VOC

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.