07.03.2018 18:46


Vítězem březnové exhibice slam poetry v Brně se stal Pan Fenek

Autor: Martina Moresová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

První letošní brněnskou exhibici slam poetry vyhrál Matěj Klusáček vystupující pod přezdívkou Pan Fenek. Společně s dalšími sedmi slamery vystoupil včera 6. března v ArtBaru Druhý pád. Na druhém a třetím místě se umístili Martin Helcman a Tomáš Straka ze Slovenska. Poprvé slam poetry natáčela Česká televize, záznam uvede na Čt art.

Vítěz Pan Fenek slamuje o cestě Myší dírou v Brně, Foto: Martina Moresová

Brno – Oblíbená exhibice slam poetry se konala 6. března v ArtBaru Druhý pád a  zúčastnilo se jí osm slamerů. Soutěžící divákům předvedli dvě dramatická vystoupení. Hodnotila je osmičlenná porota vybraná z řad diváků. Podle svého uvážení udělila nejvýše deset bodů každému ze slamujících. Ostatní návštěvníci porotu mohli ovlivňovat.

Vystupující si mohli vybrat, zda přednesou předem připravený text anebo budou improvizovat. „Já preferuji improvizaci, nebaví mě pouze předříkávat naučené slamy. Slamování beru jako sociální interakci a na tu se nedá naučit předem,“ řekl Adam El Chaar, jeden z účastníků exhibice. Dříve však míval slamy připravené, aby se naučil zvládat trému.

Vítěz exhibice Matěj Klusáček raději vystupuje s připraveným textem. „Při slamování nerad improvizuji, protože když řeknu špatný rým, zaseknu se. Rád si básně postupně vytvářím a vtipnou formou vyprávím o tom, co mě tíží,“ sdělil vítězný slamer, jenž ve svých textech zmínil volbu českého prezidenta anebo přesun brněnského nádraží. Klusáček zvítězil v exhibici již poněkolikáté, jednou se dostal i do celorepublikového finále.

Mistrem ve slam poetry se může stát vítěz některého z kvalifikačních kol. „Na podzim se ve dvanácti městech České republiky konají kvalifikační kola a vítězové postupují do celorepublikového finále. Zde se rozhoduje o mistrovi České republiky,“ uvedl jeden z organizátorů Jenda Perla. Dodal, že aktuálně slam poetry trhá rekordy v návštěvnosti a zájem stále roste.

Slam poetry se koná vždy během semestru, protože největší oblibu má podle Jana Perly u studentů. „Na slamu jsem dnes poprvé a rozhodně ne naposledy. Velice mě překvapila různorodost témat. Nejvíce se mi líbily politické přednesy a také ty, které vtipně odkazovaly k aktuálnímu dění,“ hodnotila studentka Aneta Tarabášová.

Slam poetry se v České republice pořádá už od devadesátých let minulého století. Jako první ho organizovali Lenka Zogatová a Martin Reiner. Letošní celorepublikové finále se bude konat v Brně a to 1. prosince na Flédě.

Klíčová slova: Brno, slam poetry, exhibice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.