14.03.2019 22:54


Vodící pes je nejlepší přítel nevidomého člověka

Autor: Denisa Mazourková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Den otevřených dveří na Škole pro výcvik vodících psů umožnil návštěvníkům vžít se do kůže nevidomého člověka. Mohli se seznámit s několika psy, kteří v budoucnu budou asistovat zrakově postiženým, a také si poslechnout dva životní příběhy nevidomých.

Vodící pes je nejlepší přítel nevidomého člověka

Brno – Seznámení zdravého člověka s životem nevidomého a jeho asistenčního psa bylo záměrem pořadatelů úterního dne otevřených dveří Školy pro výcvik vodících psů. Zaměstnanci centra si nachystali pro návštěvníky mnoho aktivit, které umožnily vžít se do kůže nevidomého. Mohli si vyzkoušet například několik druhů brýlí simulujících různé oční vady. „U mnoha nevidomých dochází ke kombinaci více zrakových postižení. Vady se také často mění podle světelných podmínek,“ uvedla sociální pracovnice školy Lenka Pláteníková. Dále si mohli návštěvníci vyzkoušet poznávat věci pouze pomocí čichu nebo chutě. „Zkoušel jsem poznávat potraviny po čichu, bohužel jsem uhodl pouze tři věci z pěti," řekl návštěvník Dominik Pelikán.

Psi zrakově postiženým velmi usnadňují život, stávají se jejich nejlepšími přáteli. „Prvního pejska jsem měla třináct let. Po jeho smrti nastalo velmi náročné období. Nedokázala jsem sama rovně přejít přes přechod, ani nastoupit do autobusu. Pejskovi řeknete, ať hledá dveře autobusu a za minutu jste vevnitř. Stejně tak hledání volného místa k sezení v čekárně u lékaře bylo bez něj velmi obtížné,“ vysvětlila nevidomá Helena Hádlerová. Žlutá vesta, kterou má na sobě každý vodící pes, umožňuje zvířeti vstup na místa, kde mají běžně vstup zakázán. Pohlíží se na něj ze zákona jako na kompenzační pomůcku, stejně jako třeba na berle nebo vozík. Může do kina, do divadla, ale také k lékaři. 

Než se ale pes dostane k nevidomému, vychovává ho pečovatel. Někteří z nich mají štěně do jednoho roku, další pak psa od roku do dvou let. Psy mají u sebe doma, kde je učí základní povely. Vodí je všude s sebou, například i do práce. Výcvikovou školu psi navštěvují nejdříve od jednoho roku. Výcvik trvá přibližně pět až osm měsíců, poté je pes zcela připravený pomáhat nevidomému majiteli. „Nejtěžší je vypouštění pejska do světa. Pro každého pečovatele je to smutná záležitost. Po předání se s ním totiž nesmí půl roku vůbec stýkat, aby si pes zvykl na nového pána,“ řekla pečovatelka Terezie Tomášková.

Dva nevidomí vyprávěli návštěvníkům své životní příběhy. „Zrak jsem začala ztrácet postupně. Brýle nosím od první třídy, postupem času se zrak vytrácel víc a víc. Když jsem ovdověla, oslepla jsem úplně. Ze samoty a smutku mě vysvobodil právě pes. Stal se mýma očima a zároveň nejlepším přítelem,“ řekla Hádlerová. Ne vždy si k sobě s novým majitelem najdou cestu. „Jednoho pejska jsem už zkoušel, ale nešlo nám to spolu dohromady. Po krátké době jsem ho musel vrátit. Teď jsem ve fázi čekatele na jednu fenku, tentokrát to vypadá velmi nadějně,“ řekl nevidomý Petr Novák.

Klíčová slova: vodící pes, nevidomý člověk, přítel

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.