11.10.2018 17:58


Autor: Petr Hodina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ve středu po čtvrté hodině odpolední se v jedné z poslucháren brněnské Fakulty sociálních studií uskutečnila beseda na téma „Voda v krajině“. Ministr životního prostředí Richard Brabec zde spolu s odborníky diskutovali o ekologické budoucnosti České republiky. Pořadatelé besedou otevřeli třídenní festival Ekofilm, který bude v Brně od 11. do 13. října.  

Beseda
Brno –
Vody v české krajině dlouhodobě ubývá, shodli se ve středu odborníci. K příležitosti 44. ročníku festivalu Ekofilm, který začal ve čtvrtek, 11. října o tom přišli besedovat na Masarykovu univerzitu. Hlavními tématy byly vedle úbytku vody v krajině také stav českých lesů a zemědělství. První zmíněné je přitom tématem celého festivalu, který divákům představí mimo jiné 25 vybraných filmů zabývajícími se vlivem člověka na současný nedostatek vody.

Richard Brabec debatu otevřel konstatováním, že 60% České republiky je stále ve stavu silného až mimořádného sucha. Podle něj je na vině kromě podprůměrných srážek také neschopnost krajiny vodu zadržet. To je přitom důsledek dlouhodobého přístupu. „Za posledních 80 let jsme vysušili milion hektarů mokřadů. Narovnávali jsme řeky, které byli původně meandrovité, vyšupajdili jsme vodu pryč, ať zmizí,“ uvedl Brabec. 

K tématu se vyjádřil také další z hostů, soukromý zemědělec Daniel Pitek. „Dnes to již není jen o tom, že se snižuje biodiverzita, že vidíte v krajině méně vody, dopadá to už i na produkci. Tento extrémní rok jsme sklidili polovinu sena oproti rokům jiným. Bojím se, že letošní extrém bude normálem do budoucna.“ Pitek dále kritizoval současnou podobu dotací na zemědělství, která minimálně zohledňuje, jak se zemědělec stará o krajinu, na které podniká. „Dotace nemají být vydávány k zvýšení zisků, ale aby zemědělci dorovnali ztrátu způsobenou tím, že hospodaří šetrně ke krajině.“ Stejného názoru byl i Jan Doležal, Tajemník Agrární komory ČR. „Zemědělec by se měl samozřejmě starat o krajinu, protože ta je jeho výrobním prostředkem,“ dodal.

Přítomní diskutovali dále o kůrovcové kalamitě, kterou ministr Brabec označil za nejhorší od dob Marie Terezie. „O tom, že smrkové monokultury v nižších vegetačních stupních nejsou vhodné, mluví politici posledních 30 let,“ vložil se do debaty opět Pitek. Dále přednesl, že při řešení současné krize by se mohli naši politici inspirovat například v Německu. „Tam si problém s kůrovcem uvědomili dřív a druhovou skladbu svých lesů postupně mění již desetiletí.“

V závěru setkání ministr Brabec za smíšených reakcí přítomných v sále představil některé z projektů, které jeho ministerstvo uvádí v platnost. Jedním z nich je podpora většího využívání dešťové vody. Ta z měst odtéká převážně bez využití. Brabce se ohledně dešťové vody zastal hydrolog, Bohumír Jánský, který následně besedu ukončil výzvou: „Připravme se. Dá se předpokládat, že bude hůř.“

Klíčová slova: Voda v krajině, Ekofilm, FSS

Fotogalerie">


">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.