28.04.2012 19:34


Vojenský prostor Libavá již po devatenácté hostil akci s názvem Bílý kámen

Autor: Lucie Bradová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Místa, která obyčejně bývají dějištěm vojenských výcviků, byla dnes dostupná široké veřejnosti. Návštěvníci mohli objevovat hlavní stanoviště vojenského prostoru Libavá buď na kolech nebo pěšky. Vše však pod pečlivým dohledem pořadatelů.

Libavá (Zelený kříž) Dnešní krásné počasí přilákalo do vojenského prostoru Libavá podle prvních odhadů zhruba čtyři tisíce cyklistů i pěších turistů. Ti se sem vydali ze všech koutů České republiky. Na jednom z přístupových míst, na parkovišti ve městě Poštát, byla k vidění i auta s polskými poznávacími značkami. Letošní hojnou návštěvnost lze přičíst hlavně letnímu počasí, které panovalo na celém území země, ale i dobrým zkušenostem s organizací celé akce z minulých ročníků.

Vojenský prostor Libavá je široké veřejnosti po celý rok uzavřen. Povolenky pro pohyb v areálu dostávají jen lidé, kteří na území bydlí nebo pracují. Dvakrát za rok se jeho brány otevírají široké veřejnosti. Jarní i letní akce s názvem Bílý kámen umožňuje lidem přístup do jinak zakázaných míst Libavé.

„Jezdím na tuto akci každý rok. Příroda je tu nádherná, nedotčená. Trochu mi vadí velké množství turistů, proto občas volím trasy mimo vyznačené stezky,“ říká jeden z dnešních návštěvníků Michal Vymětalík. Pohyb na lesních cestách mimo vyznačené trasy na mapě je však přísně zakázán. „Můžete to risknout a jet mimo vyznačenou cestu, ale my garantujeme vojákům, že se po prostoru nebudou toulat cyklisté ani pěší turisté. Hrozí nebezpečí úrazu, protože na mnoha místech se může vyskytovat ještě nevybuchlá munice. Pokud by vás chytla hlídka, stálo by vás to pět tisíc korun pokuty,“ upozornil jeden z pořadatelů.

Okružní plán Bílého kamene obsahoval několik tras, které spojovaly zajímavá místa vojenského prostoru. K vidění byla krásná příroda, která téměř nenesla známky zásahů člověka. Na speciálních plochách vyznačených jako dopadiště cvičných střel však byly vidět stopy po vojenském výcviku.

K vidění byly unikátní stavby - vojenské střelnice, ubytovny, kostela v Libavě nebo ve Staré vodě. Datum otevření prostoru v letních měsících zatím není známo. Určitě však stojí za to Libavou navštívit alespoň jednou v životě, už jen kvůli panensky nedotčené přírodě a unikátní možnosti podívat se do jinak nepřístupných výcvikových prostor české armády.

Klíčová slova: aktualita, vojenský prostor, Libavá, kolo, turista

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.