21.04.2018 19:37


Vražda ve vile Stiassni: Detektiv Povondra společně s návštěvníky odhalil pachatele

Autor: Martina Moresová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Četníci pochodují vilou sem a tam. Přísnými pohledy zkoumají skupinu dvaceti lidí. Ti ještě netuší, že se mezi nimi skrývá vrah, který včera v noci zabil továrníka Maxmiliána Stránského. Záhy přichází detektiv Povondra s jediným cílem. Dopadnout zločince. Je večer 20. dubna a návštěvníci vily Stiassni se na chvíli ocitají zpět v dobách první republiky.

Detektiv Povondra vyšetřuje vraždu. Foto: Martina Moresová.

Brno – Návštěvníci vily Stiassni se v pátek večer vydávají společně s detektivem Povondrou po stopách zákeřného vraha. Včera v noci totiž nalezli majitele vily továrníka Maxmiliána Stránského mrtvého. Kdo zabil bohatého muže? Byli to snad lupiči a továrníkova smrt byla nešťastná náhoda, nebo naopak úkladná vražda? Napínavou detektivní prohlídku si pro účastníky připravilo vedení vily Stiassni společně s herci z divadla Exulis.

Četníci zahajují vyšetřování zhurta. „Vaši legitimaci prosím! No nekoukejte se tak vyjeveně a legitimujte se!“ křičí strážník František Trefil. Návštěvníci v modrých návlecích rozpačitě sahají do kapes a loví své občanky. Vtom přichází vysoký muž v obleku, s kloboukem na hlavě a knírem pod nosem. „To snad nebude nutné, strážníku,“ říká konejšivým hlasem. Je to detektiv Povondra. Nejlepší detektiv široko daleko. Vítá návštěvníky a uvádí je do jídelny, což je místo činu.

Hned pod oknem u čela stolu se nachází křídou nakreslený obrys těla. „Muže zabili tenkým ostrým předmětem. Oběť měřila zhruba metr osmdesát. Je zde někdo této výšky?“ ptá se Povondra. Vybírá si na pomoc mladého muže, aby si ověřil, že obrys opravdu odpovídá dané výšce. „Podívejte, zde je židle, na které seděla svázaná paní Stránská. A co je to tady?“ podiví se Povondra a vytahuje kartičku z kapsy saka oběti. Je to indicie, která nás vede do knihovny. Ale předtím následuje výslech.

Scéna se přesouvá do obývacího pokoje. Detektiv Povondra vyslýchá rodinného učitele hudby Celerína. „Pan Stránský byl úžasný muž, ovšem nesměl se napít. To byl poněkud přísný, především k paní továrníkové,“ říká opatrným hlasem Celerín. Jako další k výslechu přichází paní Stránská, vdova po továrníkovi. Vzlyká a má monokl pod okem. Podle její výpovědi padl Stránský za oběť lupičům, kteří včera v noci přišli vykrást vilu. Odcizili cennou sošku. Z vraždy nelze usvědčit ani jednoho z vyslýchaných.

Mordparta se společně s návštěvníky přesouvá do knihovny, kam vede papírek z továrníkova saka. Společnými silami rozluští šifru na další kartičce a naleznou vzkaz: Za vším hledej ženu. Citát doplňuje obrázek klíče. Co to má znamenat? Od čeho je klíč? Odpovědět může jediná osoba, paní Stránská.

Návštěvníci s detektivem luští šifru. Foto: Martina Moresová

Vdova je však unavená, už nechce vypovídat. Povondra ale zná její slabost, kterou jsou zbraně. „Utkáme se v šermu, a pokud vyhraji, odpovíte mi na mou otázku,“ navrhuje detektiv. Žena souhlasí. Soupeři berou do rukou své flerety. Souboj začíná. Ostří cinká, dvojice se nebezpečně ohání zbraněmi. Povondra nakonec vítězí. Paní továrníková mu předává klíč, stejný jako na kartičce. Patří do zámku její skříně.

Mladý školák odemyká skříňku. „Ale, ale, copak to tady máme?“ říká jeden z četníků. Vytahuje sošku, kterou podle vdovy ukradli lupiči. Vedle leží fleret. „Paní Stránská, můžete mi vysvětlit, proč ve skříni schováváte fleret, který odpovídá vražedné zbrani?“ táže se Povondra. Nešťastná Stránská přiznává svou vinu, ovšem činu nelituje. „Maxmilián byl surovec! Zasloužil si to!“ zvolá odhodlaně. Povondra správně tuší, že vraždu nespáchala sama. Ano, spolupachatelem je pan Celerín, učitel hudby a milenec Stránské.

Vrah je odhalen, zápletka rozluštěná. Kdo však zanechal indicie pro detektiva? Že by snad samotný továrník, který tušil, že ho chce zabít vlastní žena? Odpověď nezná ani jeden z návštěvníků Ondřej Lang. „Nevím, kdo zanechal indicii v saku Stránského, ale i tak se mi večer velice líbil. Zápletka byla jednoduchá kvůli zapojení diváků do děje. Oceňuji zapálení herců, díky nim jsem se cítil jako jeden z detektivů. Nejvíce se mi líbilo samotné prostředí vily a to, že nás provázeli různými místnostmi,“ komentuje Lang.

Vrah je odhalen, je to paní Stránská. Foto: Martina Moresová.

Vila Stiassni spolupracuje s divadlem Exulis od roku 2016. „Stiassni je nádherná prvorepubliková vila. Bylo jen otázkou času, kdy naše inscenace přesuneme i sem,“ sdělil zaměstnanec vily Stiassni a vedoucí souboru divadla Exulis Jaroslav Vaculík. Doplnil, že společně chystají další detektivní prohlídku, tentokrát ze šedesátých let.

Brněnskou vilu Stiassni, známou jako vládní vilu, nechal postavit textilník Alfred Stiassni v roce 1927. Stavba byla dokončená o dva roky později. Po druhé světové válce vila sloužila jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy.

Klíčová slova: Brno, vila Stiassni, detektiv, vražda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.