10.05.2015 16:36


Všechno, nebo něco

Autor: Štěpánková Natálie | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Existuje jedna magická věta, kterou slyšel každý z nás minimálně jednou. Většinou v době, kdy dělal něco poprvé, učil se nebo zkoušel něco nového. „Dělej to pořádně, nebo to nedělej vůbec,“ řekl mi učitel flétny a já už nikdy na nic znovu nehrála. Stala se z toho životní filozofie - všechno, nebo nic. Je to jako si vlastně už předem zvolit nic.

V zajetí kouzla tohoto moudra, že když něco neděláme pořádně, můžeme se na to zrovna vykašlat, však nekončíme jen s různými zálibami. Vzdáváme se snahy a naděje. S tímto problémem, který nejednoho z nás brzdí v seberealizaci, seberozvoji, vám neporadím. Podle mě totiž nejde vždy o nás a náš rozvoj. Často nás totiž svými postoji ovlivňují ostatní. Nikdo z nás přece nežije sám na pustém ostrově.

Žijeme v globalizovaném světě. Banány máme z Peru, oblečení z Číny a plyn zNatálie Štěpánková. Autor: Veronika Kovářová Ruska. Je ale jednoduché na to zapomenout a myslet si, že rajčata rostou přímo v poličkách supermarketů a vepřové do mrazáků padá z nebe. Jsme od celého procesu natolik odtrženi, že nejenže nedomýšlíme důsledky tohoto systému, ale vlastně nemáme ani šanci si cokoliv domýšlet, protože o tom často nic nevíme. Jediné, co o našem jídle často zjistíme, je jen jeho cena.

Není to zvláštní? Vědět tak málo o něčem, co se nás týká každý den? Na to podle mého názoru existuje jasná odpověd. Ano, je to zvláštní. Co s tím? Ještě jednodušší – začít se zajímat. Včera byl Světový den pro fair trade a dnes je tedy ideální čas zamyslet se nad sebou. Vystoupit z té klece, ve které přežíváme a začít se zajímat o svět, ve kterém žijeme. Nálepka Fairtrade není jen módní značkou, ikonou, která zvyšuje cenu. Je to označení, jenž mění svět k lepšímu. Dává spotřebiteli záruku, že daná potravina byla vypěstována s ohledem na životní prostředí. Že za ni její pěstitelé dostali férově zaplaceno a že se životní úroveň v lokalitě jejího původu pomalu zlepšuje. A to jsou záruky, které pěstitelům v rozvojových zemích, jejich vláda nedává. To je s přihlédnutím na daný stav věci pochopitelné. Co již pochopitelné není je fakt, že jim je neposkytují ani korporace, u kterých nakupujeme.

„Takže to si mám kupovat fair trade úplně všechno?“ říká si zákazník v obchodě s nedůvěřivým výrazem. Já odpovídám – ne všechno, ale alespoň něco.

Klíčová slova: fair trade, komentář

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.