15.11.2019 09:54


Vybudování pražského Centra Nového Žižkova komplikuje soudobý územní plán

Autor: Ondřej Charvát | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Pražanům je Ústřední telekomunikační budova na Žižkově, kterou má nahradit Centrum Nového Žižkova, známá jako „Mordor“ nebo „Štrougalova budova“ a  je prozatím neodmyslitelnou součástí pohledu na Žižkov společně s televizním vysílačem. Již nefunkční komplex má by měl vystřídat veřejný prostor se zelení a trojicí vysokých zvlněných budov z návrhu architektky Evy Jiřičné. Proti však stojí současné znění územního plánu. 

Budovu bývalého Telecomu by měl nahradit návrh Evy Jiřičné: Centrum Nového Žižkova. Autor: Ondřej Charvát

Praha – Přestavba bývalého Telecomu na Centrum Nového Žižkova se protáhne. Podle návrhů developerské firmy Central Group, která má financování plánu na starosti, by měl na frekventované pražské křižovatce vyrůst veřejný prostor a spolu s ním na tisíc bytů. Právě počet plánovaných bytů, dopravní přetíženost a v neposlední řadě výškové nároky developerské firmy a architektonického návrhu celého komplexu nejsou v přízni zastupitelům Městské části Praha 3, ani části lidí, kteří v oblasti bydlí. Proti je hlavně územní plán, který na pozemku momentálně povoluje stavbu jen kancelářských prostor.

Rada hlavního města uloží Institutu plánování a rozvoje zpracování urbanistické studie, která má nastavit objemovou, prostorovou a výškovou regulaci navrhovaného komplexu na pražském Žižkově. V tuto chvíli však dle územního plánu takto vysoký a kapacitní projekt nemůže vzniknout. Řešený pozemek má status kancelářské zástavby a developerská firma již požádala o změnu územního plánu. „Ohledně změny územního plánu došlo k nedorozumění. Chceme přepsat administrativně-technologické označení na smíšené, tedy i na rezidenční. Plánujeme výstavbu bytů, služeb, kaváren. S tím se pojí i snížení dopravní náročnosti na frekventovanou křižovatku,“ sdělil předseda představenstva developerské firmy Central Group, která financuje projekt Centra nového Žižkova. Jeho firma plánuje postavit v moderním centru na tisíc bytů.

Zastupitelstvo Městské části Praha 3 však nehodlá přistoupit na tuto kapacitu, která je podle jejich vyjádření neúnosná. „Nemáme v ruce takovou urbanistickou a dopravní studii, která nám řekne, že Žižkov navrhovaný komplex unese. Nemůžeme se koukat jen na to, zda bude stavba pěkná. Z toho, co víme nyní, si nejsme jisti, zda to opravdu nebude zátěž na dopravu. Z toho máme největší strach,“ prozradil předseda Výboru pro územní rozvoj při Městské části Praha 3 Matěj Žaloudek. Zmiňuje také fakt, že nové sídliště a veřejný prostor vznikne pod sokly soukromých budov, což odporuje urbanistické myšlence stavby měst do bloků, ulic a vnitrobloků.

Kritici plánované moderní stavby (vizualizacce projektu dostupná ve fotogalerii, pozn. redakce) zmiňují mimo přetíženosti oblasti jak z dopravního, tak obytného aspektu, i přílišnou výšku navrhovaného komplexu. „Z pohledu ptačí perspektivy na zastavěné území vidíme věže, které jsou všechny zhruba stejně vysoké. Jde o monotónnost zástavby, která je useknutá v určité hladině. Každé historické město je krásné tím, že se výška mění. Ne jako obrácený stůl nohami vzhůru, jako když je párty skončená,“ vyjádřila svůj názor na probíranou výšku i architektka projektu Eva Jiřičná. Podle místostarosty Městské části Praha 3 Tomáše Mikesky není výška bodem sporu kvůli městu, ale kvůli památkářům.

Ústřední telekomunikační budova na křižovatce ulic Olšanské a Želivského byla otevřena v roce 1980, v té době byla nejvyšší telekomunikační budovou v Evropě. Budova stále slouží firmě CETIN, nicméně její zaměstnanci se postupně přesouvají od roku 2017 do nového ústředí firmy. Od tohoto roku pozemky, na kterých komplex stojí, patří zmiňované developerské firmě Central Group. Jelikož je provoz budovy nákladný, její zdi jsou z azbestu a vybavení zastaralé, vyhlásila developerská firma architektonickou soutěž o novou výstavbu dané lokality. Mezi 98 ateliéry z třiceti zemí zvítězila známá česká architektka Eva Jiřičná a architekt Petr Vágner. „Mně se návrh líbí. Jen mi nepřijde tolik ikonický jako budova Telecomu, to je Žižkov. Co se týče využití záměru, nevím, zda potřebujeme na tomto místě byty, které jsou všude kolem. Budou mezi byty, parkem a dvěma dálnicemi,“ uzavřel obyvatel Žižkova Lukáš Radkovský.

Klíčová slova: Centrum Nového Žižkova, Telecom, přestavba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.