04.05.2020 18:36


Vyhonit ďábla: Náš podcast vyhání mýty a dodává odvahu

Autor: Kateřina Benáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Klitoris, tělesné ochlupení nebo anální sex. Taková témata otevírají ve svém podcastu Vyhonit ďábla studentky Zuzana a Terézia. Jejich pořad boří sexuální mýty a zpravuje o tom, o čem se jiní bojí na veřejnosti promluvit.

Terézia a Zuzana (Foto: archiv Facebook Vyhonit ďábla)

BRNO - Zuzana a Terézia vystudovaly bakalářský stupeň žurnalistiky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Při působení na tamním Radiu R se rozhodly vytvořit si společný pořad, v němž budou otevírat tabuizovaná témata lidské sexuality. Nápad vznikl u piva a za rok a půl své existence se podcast Vyhonit ďábla vypracoval na jeden z nejposlouchanějších pořadů na Spotify v České republice.

V tuzemském prostředí tematicky jedinečný projekt představuje posluchačům témata jako první sex, neplodnost, ale i znásilnění a asexualitu. „Vyháníme ďábla, vyháníme mýty. Chceme se bavit o věcech týkajících se intimity a sexu, které mnoho z nás trápí nebo frustrují, ale bojíme se o nich promluvit, přestože by se nám tím mohlo ulevit,“ shodují se dívky, které společný pořad přivedl i na nápad pořídit si tematické tetování. Každá z nich má na stehně vyobrazený klitoris – orgán, který je větší, než by si většina lidí myslela.

Zpočátku pořad vysílalo jen Radio R, později se pod vlivem tlaku okolí a osobních ambic autorek podcast Vyhonit ďábla přesunul i na další online platformy. „Nechtěly jsme jen vysílat v rádiu, chtěly jsme podcast. A na Spotify nebo Apple Podcasts je vyšší poslechovost,“ říká třiadvacetiletá Zuzana. Dnes má Vyhonit ďábla patnáct tisíc odběratelů na Spotify a přes devět tisíc sledujících na Instagramu.

V průběhu první části každé epizody pořadu se autorky dělí o informace a zajímavosti k probíranému obsahu, druhou část podcastu pak tvoří rozhovor s hostem, kterému je tematika blízká, a jehož svědectví posluchače obohatí. „V epizodě o znásilnění jsme se setkaly se ženou, která si jím prošla. Byl to mix různých pocitů. Znechucení nad tak ohavným činem, rozhořčení nad neschopností policie podobné případy řešit a neochota společnosti odsoudit pachatele,“ vzpomíná Terézia na téma, které ji osobně velmi zasáhlo. „Ale každá věc, kterou řešíme, se nás dotýká. Jen na jiné úrovni.“

Zuzana a Terézia našly inspiraci v zahraničních projektech jako je německé Aufs Klo nebo britský pořad Come Curious. Ale snaží se být originální a řešit témata, která je osobně zajímají. "Podcast máme koncipovaný jako rozhovor dvou kamarádek, které se dokáží otevřeně bavit o sexu, intimitě a tělesnosti. Často nám lidi píší, že jsme jim dodaly odvahu nebo že se cítí lépe, protože například pochopili, že i ostatní mají chlupy na bradavkách nebo v zadku, a přesně tohle je naším cílem. "Odtabuizovat" zbytečná tabu, dodat odvahu a snad i pobavit," říká Zuzana, která momentálně studuje magisterský stupeň balkánských a středoevropských studií na Karlově univerzitě.

Zaměření podcastu je posluchači vítáno, najdou se ale i tací, kteří veřejné debaty o sexu odsuzují. "Naši fanoušci nám nikdy nenapsali, že bychom překročily hranice, protože už od prvního dílu tuší, co od nás čekat. Negativní reakce přicházejí od lidí, kteří slyšeli jen útržky epizod, anebo nás odsoudili na základě grafiky. Podle těch jsme hranici překročily už názvem," vysvětluje šestadvacetiletá studentka sociologie Terézia. 

"Pamatuji si kritiku, kdy se nějaká žena vyjádřila, že ona žádné komplexy nepociťuje, tak proč by měla o svém intimním životě vytrubovat do světa. Odpověď na to je jednoduchá – neměla. Nikoho nenutíme mluvit o sexu," dodává Zuzana. "Pokud člověk opravdu není frustrován a nepociťuje nějaký deficit, tak není divné o intimitě nemluvit. Realita je však taková, že spousty lidí se stydí za svá těla, za své sexuální touhy, trpí komplexy nebo si prošli traumatickou zkušeností." Právě takové lidi chtějí autorky Vyhonit ďábla podpořit. Sdílením tabuizovaných témat a poslechem debaty se mnohým příznivcům uleví, jelikož si pak se svým problémem nepřipadají sami.

Obě dívky se nahrávání podcastu věnují ve svém volnu a plánují v tom pokračovat, dokud na to bude čas a energie. Nápady jim nechybí a jsou rády, že získaly platformu, na které mohou šířit osvětu mezi tisíce lidí naráz. Podcast si našel fanoušky i mezi slovenskými posluchači, je jich však výrazně méně. "Slovenské publikum je zkrátka konzervativnější," podotýká Terézia. Se svými příznivci komunikují autorky Vyhonit ďábla i díky Instagramu, na kterém nejen že sdílí fotografie z nahrávání epizod, ale prostřednictvím hashtagu #vulvadne také propagují různorodost a normálnost vzhledu ženského pohlavního orgánu.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.