09.11.2015 16:19


Vyhráli Jakub s Eliškou. Čeští rodiče se však nebojí dítě pojmenovat i Mercedes nebo Tony Dionýz

Autor: Nikol Sikorová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nejoblíbenějšími jmény pro letošní rok jsou Jakub a Eliška. Vyplývá to z čísel Českého statistického úřadu. Hned za nimi se drží Jan s Tomášem a Anna s Terezou. Rodiče se však nebojí dítě pojmenovat netradičně. Mezi matkami a otci bylo nejvíce Jan a Janů. Chlapci dědí jméno častěji než dívky.

Nejoblíbenější jména 2015Brno – Už poosmé je nejoblíbenějším chlapeckým jménem Jakub. Eliška vyhrála podruhé. V první desítce ženského žebříčku se letos poprvé objevila Ema, naopak v něm chybí Kateřina. Rodiče dali svým potomkům 538 různých chlapeckých a 624 dívčích jmen. „Křestní jména dětí narozených v lednu sleduje Český statistický úřad od roku 1999,“ sdělil Tomáš Chrámecký z odboru vnější komunikace ČSÚ. 

Na prvních třech místech tabulky se Jakub pravidelně střídá s Janem a Tomášem už šestnáct let. Za tu dobu do trojice nejvíce oblíbených jmen v Česku nikoho jiného nepustili. Na druhém místě byl letos Jan a třetí obsadil Tomáš. Čtvrtý skončil Adam a pátý Filip. Desítku doplňují Lukáš, Vojtěch, Matyáš, David a Matěj.

„Mezi dívkami se na prvním místě od roku 1999 vystřídala tři jména. Eliška vyhrála kromě letoška i v roce 2012. Loňská vítězka Anna klesla na druhé místo,“ uvedl Chrámecký. Třetí byla Tereza, která jako nejoblíbenější bodovala v letech 1999 – 2011. Čtvrtá skončila Adéla, pátá Karolína. Kristýna, Ema, Sofie, Natálie a Viktorie uzavírají první desítku.

Nejčastějšími jmény otců jsou Jan, Petr a Martin.  Mezi matkami vedou Jana, Lucie a Petra.

Rodiče se nebojí ani neobvyklých jmen

I přesto, že jsou klasická česká jména už dlouho mezi lidmi oblíbená, rodiče se nebojí dát svým dětem i jména netradiční. V letošním roce statistici zaznamenali například Barnabáše, Brajena, Jiljího, Kajetána, Miloně, Rubena, Leónida, Serafína nebo Tonyho Dionýze. U dívek se objevily Amálka, Dafina, Divine, Dženifr, Melody, Stáza, Tiffany, Živa, Mercedes nebo Puma Lia.

„Jméno Joel jsme slyšeli v kostele a moc se nám líbilo, znamená Hospodin je Bůh. Dalším důvodem, proč jsme si jej vybrali, bylo to, že jsme nechtěli, aby se dalších pět dětí jmenovalo stejně, až půjde syn do školky,“ uvedla matka malého Joela Kateřina Mlynárik.  

Chlapci dědí jméno častěji

„Mužská jména se v jednotlivých rodinách dědí častěji, protože stále do určité míry přetrvává tradice muže jako pokračovatele rodu. U žen se naopak setkáváme s experimentováním a snahou zaujmout méně obvyklými jmény,“ vysvětlil Pavel Štěpánek z Ústavu pro jazyk český, oddělení onomastiky (nauka o vlastních jménech, pozn. red.).    

Dědičnou linii se snaží udržet Jiří, Petr, Jan, Tomáš a Václav. U žen jsou to především Kateřina, Lucie a Marie. Chlapci přebírají otcovo jméno ve více než šestnácti procentech případů, dívky matčiné v necelých pěti procentech.  

Klíčová slova: Nejoblíbenější, jména, netradiční, děti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.