02.04.2019 21:16


Výstava Tamtamy času odkrývá tajemství kmenů Nové Guineje

Autor: Heda Greplová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výstava Rudolfa Švaříčka návštěvníkům odhalí životy, rituály a tradice domorodých kmenů Nové Guineje. Kanibalismus, lidské lebky, nástroje i příbytky, to vše bude vystaveno v prostorách Paláce šlechtičen.

Lebka krokodýla / Foto: Heda Greplová

Brno – Největší výstava svého druhu o tajemstvích ostrova Nová Guinea je k vidění v Paláci šlechtičen v Brně. Hlavním autorem projektu je Rudolf Švaříček, který podnikl desítky expedic do exotických oblastí. Své zážitky zaznamenával a vytvořil tak unikátní soubor materiálů. Výstava věnuje prostor také českým cestovatelským esům Miroslavovi Zikmundovi, Jiřímu Hanzelkovi a Miloslavovi Stinglovi.

Jednotlivé místnosti popisují různorodé kmeny obývající ostrov Nové Guineje. Atmosféru Indonésie dotváří etnografická sbírka s totemy, luky, oštěpy, tradičními oděvy a kostrami krokodýlů, ale i lidské lebky. Za skleněnou vitrínou si návštěvníci mohou prohlédnout repliku mumifikovaného člověka.

Hlavní náplní výstavy jsou velkoplošné fotografie vyobrazující životy domorodců, kteří bojují v rituálních válkách a čelí nástrahám džungle. „Součástí expozice je vytvoření iluze indonéské džungle s tropickou vegetací a bohatou faunou i flórou,“ uvedla členka organizačního týmu Martina Roubíčková.

Kmeny z Papui – Nové Guiney jsou známé svým charakteristickým vzhledem, kanibalismem, krevními rituály, ale také magií. Kmeny žijí zcela mimo moderní civilizaci a někteří z domorodců se „moderních“ lidí obávají. Dokonce se před nimi skrývají se v chýších desítky metrů nad zemí. Rudolf Švaříček přiblížil jejich životy a zachytil momenty, které popisují domorodý život. „Vždy mě zajímaly životy ztracených civilizací. Díky této výstavě jsem se mohla dozvědět něco více o exotických destinacích, do kterých se zřejmě nikdy sama nevydám,“ řekla návštěvnice Kateřina Dvořáková.

Expozice je v Paláci šlechtičen vystavená do konce května. Prohlídky komentované autorem Rudolfem Ševčíkem mohou návštěvníci navštívit ve dnech upřesněných na stránkách výstavy.

 

Klíčová slova: výstava, Nová Guinea, domorodci, kmeny, kanibalismus, exotika, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.