18.04.2014 13:50


Vytvořit zákon o registrovaném partnerství překvapivě nebylo nic složitého, říká gay aktivista Martin Strachoň

Autor: Martin Bláha | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Martin Strachoň se gay aktivismu věnuje již od vysoké školy. Nejdříve vedl občanské sdružení lidí s menšinovou sexuální orientací STUD. Poté spoluzaložil Gay a lesbickou ligu, která se podílela na vzniku zákona o registrovaném partnerství. Dodneška je členem Výboru pro sexuální menšiny Rady Vlády České republiky pro lidská práva. Mimoto také stál u vzniku filmového festivalu Duha nad Brnem (dnešní Mezipatra). 

Brno - Jednou z klíčových osobností LGBT iniciativy v České republice je Martin Strachoň. Své dětství prožil ve Slavkově u Brna a v nedalekých Bučovicích navštěvoval obchodní akademii. „Platonicky jsem se zamiloval do svého spolužáka a byl jsem z toho zmatený. Nikomu jsem se nesvěřil.  Bylo to v polovině devadesátých let a tolik se o odlišné sexuální orientaci nemluvilo. Také prostředí menšího města mi moc do karet nenahrávalo,“ vzpomíná Martin.

První setkání s gay komunitou

Zlom nastal s nástupem na vysokou školu. Začal studovat ekonomii na Masarykově univerzitě, takže volný čas trávil převážně v Brně. Jednoho dne si v trafice ze zvědavosti koupil časopis pro homosexuály. „Pamatuji si, jak jsem se strašlivě styděl, kdy jsem si o něho paní prodavačce říkal. Přitom se nejednalo o žádný pornografický plátek, ale o seriózní magazín,“ dodává s úsměvem. V časopise narazil na reklamu občanského sdružení s názvem STUD, které sdružuje lidi s homosexuální orientací. „Zjistil jsem, že pořádají i setkání vysokoškoláků. Nejdříve mě to nechávalo chladným, ovšem postupem času jsem chtěl poznat nějaké lidi stejné orientace, jako jsem já.“ Martin se nakonec na jedno setkání vydal a byl příjemně překvapený. „Mohl jsem si povídat o své sexuální orientaci a vůbec se nestydět.“ Spolek ho tak nadchl, že se rozhodl přiložit vlastní ruku k dílu a začal s ním aktivně spolupracovat. „Nejdříve jsem byl pouze řadový člen, ovšem asi po roce odešel z vedení předseda,“ zmiňuje Strachoň. Nakonec se ukázalo, že nejlepší člověk pro vedení bude on. Nabídku po menším váhání přijal. „STUDu jsem obětoval všechen svůj volný čas. Pořádal jsem mnoho různých akcí, například pravidelná setkání vysokoškolských studentů či soutěž krásy Gay Man. Dále jsme s kolegy ze STUDu rozjeli telefonní linku důvěry pro homosexuály a jejich rodiče, nebo vydávali časopis Studna.“ Martin byl také u vzniku filmového festivalu Duha nad Brnem, který je dnes známý pod názvem Mezipatra.

Od lokálních témat po celostátní

Po nějaké době chtěl být užitečný pro gay komunitu nejen v Brně, ale i v celém Česku. „Založil jsem například Gay a lesbickou ligu. Společně jsme vytvořili vlastní verzi návrhu zákona o registrovaném partnerství a sháněli podporu v parlamentu.“ Martin měl na starosti porovnávat tehdejší navrhovaný zákon z ministerstva spravedlnosti s tím, co obsahovat předchozí parlamentem nepřijatý návrh. „Společně jsme poté s celým týmem porovnali tento zákon s manželstvím a vytvořili vlastní návrh zákona.“ Po mnoha předchozích neúspěšných návrzích byl přijat v roce 2006. O rok později se zformoval Výbor pro sexuální menšiny Rady Vlády ČR pro lidská práva, ve kterém až doposud působí. Z Martina se v té době stala menší „gay celebrita“. Často se objevoval v televizi, novinách či v éteru rádií.

Rodinný coming out

Martin svůj rodinný coming out prodělal o Vánocích v roce 1998, v době, kdy čerstvě začal navštěvovat STUD. Rodina přijala jeho odlišnou sexuální orientaci v pohodě. „Mamka z toho nejdříve byla dost zaskočená, když ovšem viděla, že jsem šťastný, začala to akceptovat. Celé toto období od konce devadesátých let až po přijetí zákona o registrovaném partnerství bylo velmi hektické. Kvůli všem aktivitám jsem nakonec nedokončil školu a i soukromý život šel stranou. Nakonec jsem se rozhodl ze všech vrcholných funkcí odejít. Pociťoval jsem tak trochu syndrom vyhoření,“ dodává.

Gay aktivismus na prvním místě

Aktuálně je nezaměstnaný. „Momentálně pro mě má největší prioritu podílet se na nějaké formě aktivismu,“ konstatuje. Martin se nyní věnuje homosexuálním tématům spíše symbolicky. „Jsem fotografem skupiny GaTe, která pořádá tábory pro mladé gaye. Dále působím jako editor české Wikipedie, kde píšu články týkající se gay témat,“ popisuje svoje aktivity. Zdali se Martin gay aktivismu bude věnovat i v budoucnu a prosadí do parlamentu například zákon o adopci dětí homosexuálními páry, o kterém se stále častěji mluví, ukáže jen čas. „Určitě hodlám práva celé komunity i nadále prosazovat a hájit,“ uzavírá téma Martin.

Klíčová slova: gay, aktivismus, Brno, publicistika, story

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.