10.04.2013 08:19


WikiProjekt prezentuje Masarykovu univerzitu na Wikipedii

Autor: Kristýna Živná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Internetovou encyklopedii Wikipedii zná snad každý. Jedná se o pátou nejnavštěvovanější internetovou stránku na světě. Nově právě na tomto webu vznikl projekt s názvem WikiProjekt Masarykova univerzita, jehož cílem je propagace Masarykovy univerzity.

 

Brno - Jedno moudré pořekadlo říká, že co si člověk neudělá sám, to nemá. Tohoto hesla se držel Marek Blahuš spolu se Spolkem absolventů a přátel Masarykovy univerzity, kteří založili v polovině ledna WikiProjekt Masarykova univerzita. Hlavním cílem aktivity je vytváření hesel o absolventech a významných osobnostech této školy. Technickým zprostředkovatelem a koordinátorem je Marek Blahuš, který na Wikipedii přispívá od roku 2004. Spolek projekt zaštiťuje institucionálně, protože má dobré kontakty na lidi z akademického prostředí, kteří jsou schopni se zapojit. Celá činnost je nezisková. Podle Koordinátor WikiProjektu Masarykova univerzita Marek Blahuš. Foto: Kristýna Živná.Blahuše by se mělo v rámci vzdělávacích zařízení jednat o vůbec první takový počin v České republice. 

Prezentovat univerzitu však tým nechce jen u nás, ale také v zahraničí. Jedním z úkolů je i snaha překládat články o našich osobnostech do jiných jazyků. Tvůrci se však nebrání dalším okruhům zájmů. „Naše činnost nemá stanovené hranice. Pokud se rozroste, bude to skvělé, ale ze začátku jsme skromní. Rozhodli jsme se proto psát obecně o osobnostech, jelikož se jedná o dobře uchopitelné téma. Samozřejmě však není problém zvelebovat články o fakultách,“ řekl koordinátor Marek Blahuš.

V současné době hledá tým dobrovolníky, kteří by rozšířili jejich řady. Přihlásit se může kdokoliv. „Oslovujeme studenty, případně vyučující. Přidat se k nám může kdokoliv. Čím rozmanitější skladba kolektivu, tím lepší návrhy. Bylo by dobré, aby se zájemce mohl účastnit setkání, které plánujeme jednou za měsíc. Není to však podmínkou,“ dodal Blahuš. Otevřené dveře mají i lidé mimo akademickou půdu, stejně jako uchazeči, kteří chtějí zůstat anonymní.

Pro zájemce tedy síto neexistuje, pro výsledky však ano. Dotyčný musí umět napsat odborný text a mít dobré vyjdřovací schopnosti. „Dále už je to jen o získání zkušeností. S přístupem k materiálům nebo ke kontaktům můžeme lidem pomoct,“ sdělil Blahuš. 

Tým chce kooperovat také s Masarykovou univerzitou, která by mohla k osobnostem poskytovat staré fotografie z archivu. Ta má na spolupráci z důvodu prezentace zájem. Na druhou stranu však Wikipedie není jako informační zdroj pro studenty univerzitou povolen. To potvrdila i studentka sociální antropologie a žurnalistiky Hana Florianová. „Ve škole nám neustále kladou na srdce, ať z Wikipedie informace nečerpáme. Přijde mi tedy zvláštní prezentovat Masarykovu univerzitu zrovna tam. Na druhou stranu je to dobrá propagace, ale měla by mít určitou úroveň. Otázkou také zůstává, kdo je významným absolventem a kdo ne,“ řekla Florianová.

Klíčová slova: Wikipedie, WikiProjekt Masarykova univerzita, Masarykova univerzita, Spolek absolventů a přátel Masarykovy univerzity

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.