12.12.2019 18:36


Youtuber točí videa o přistání na Měsíci či o Atlantidě. Šíří jimi kritické myšlení

Autor: Jiří Kašpárek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Dříve konspiračním teoriím a mystifikacím věřil. Nyní se je snaží vyvracet. „Abyste našli společnou řeč s člověkem opačného názoru, musíte být otevření oba dva. Nepřesvědčíte někoho, kdo je přesvědčen o své pravdě,“ tvrdí Patrik Kořenář, jehož videa na youtubovém kanále sledují desetitisíce lidí.

Patrik Kořenář. Autor: Jiří Kašpárek

Praha – Do světa konspiračních teorií se Patrik Kořenář dostal v patnácti letech. „Tehdy jsem narazil na knížku Vesmírné lety ve starověku od Ericha von Dänikena. Kompletně mi změnila pohled na historii, která mě vždycky zajímala. Odtud vedla cesta k dalším jeho knihám a k podobným autorům,“ vysvětluje. V sociální bublině strávil dalších sedm let a utvrzoval se ve svých názorech.

Nakonec se mu z ní podařilo dostat. Paradoxně to bylo kvůli tomu, jak moc byl do světa konspirací a ezoteriky pohroužen. „Snažil jsem si načítat co nejvíce informací. Jenže díky tomu jsem nacházel víc nekonzistencí v příbězích a ve vesmíru, který měl podle nich fungovat. To mě přivedlo ke kritickému myšlení, k vědecké metodě a logickým postupům,“ ohlíží se zpět Kořenář.

U kritického myšlení už zůstal, i když se mu kvůli němu rozsypaly tehdejší základy, na kterých stálo jeho vnímání světa. „Tehdy jsem se cítil strašně. Připadal jsem si jako vůl, když jsem zjistil, kterým věcem jsem věřil. Pokud ale člověk chce být upřímný sám k sobě, tak změna pro něj sice bude nepříjemná, ale stojí za to vědět, jak věci reálně fungují,“ vzpomíná Kořenář na dobu, kdy se mu změnil svět.

Nyní se lidem snaží na svém stejnojmenném youtubovém kanále vysvětlit, jak přistupovat k informacím a jak kritické myšlení používat. „Řídím se příslovím důvěřuj, ale prověřuj. Jen se řídím tou druhou částí a prověřuji všechno. Pořád jsem ale člověk s emocemi a vlastními názory. Nejsem krabice s nápisem objektivita, takhle to nefunguje,“ připomíná Kořenář.

Ve svých videích už rozebral Bermudský trojúhelník, přistání na Měsíci či Atlantidu. Ví však, že to mohlo být jinak. „Pokud by v době, kdy mě třeba ezoterika zajímala, existovaly platformy jako například YouTube, tak bych natáčel videa za opačnou stranu. A teď bych se za to nesnášel,“ přiznává. 

Sám však ví, že i přes veškerou snahu dělá chyby. „Nechci, aby mi lidé věřili. Ať kontrolují, co dělám a říkám. Ať si lidé ověřují informace a používají kritické myšlení. Vždyť senzace může být senzační, i když k ní člověk bude přistupovat obezřetně,“ dodává na závěr Patrik Kořenář.

Klíčová slova: Kritické myšlení, fakta, dezinformace, YouTube, Patrik Kořenář

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.