01.11.2019 18:14


Za jeden měsíc napíšu celou knihu. Výzvu NaNoWriMo plní desítky tisíc lidí po celém světě

Autor: Kristýna Dostálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V listopadu několik desítek tisíc autorů po celém světě přijímá výzvu napsat za třicet dní celou novelu. Akce nese název NaNoWriMo, což je zkratka pro National Novel Writing Month”, tedy Národní měsíc psaní novel”. Účastníci mohou psát novelu v jakémkoliv žánru chtějí, jediným pravidlem je dosáhnout 50 000 slov. Svoje úspěchy mezi sebou sdílí na stránce NaNoWriMo, kde také zaznamenávají svůj postup. 

Brno – Desítky tisíc autorů po celém světě se snaží v listopadu napsat knihu, aby splnili takzvané NaNoWriMo, listopadovou výzvu psaní novel. Celkem musí za třicet dní napsat 50 000 slov. To jsou hlavní pravidla výzvy NaNoWriMo, někteří účastníci ovšem na slovní limit nedbají a snaží se pouze psát každý den. Ať už se striktně drží pravidel, nebo si vyloží výzvu po svém, NaNoWriMo podporuje v psaní lidi po celém světě.

Jedním z lidí, kteří se výzvou nechali inspirovat, je Adriana Köchrtová, studentka gymnázia účastnící se poprvé. „O NaNoWriMo jsem se dozvěděla zhruba dva roky zpátky, kdy jsem byla aktivní přispěvatelkou na Wattpadu (sociální síť na publikování příběhů, pozn. red.), a tuším, že v té době to byl docela boom. Rozhodla jsem se to letos konečně zkusit, protože mě opustila psací krize a mám příběh, na kterém bych konečně chtěla zapracovat,” říká o své účasti.

Romana Peťkovská, také studentka gymnázia, se naopak účastní už druhým rokem. „Napřed jsem si myslela, že to bude těžké, dokonce jsem měla stres a bála jsem se toho, že zklamu sama sebe. Nakonec jsem si vybrala super téma a cíl splnila pár dní před koncem NaNoWriMa,” prozrazuje Peťková. Tento rok se na začátek výzvy velmi těší. „Minulý rok jsem měla obavy, teď se těším jako malé dítě. Jsem zase ráda, že můžu mít celý měsíc pro sebe a svoje psaní a nikdo mě nebude otravovat, abych šla na party nebo na kafe,” dodává.

„Moje první kniha už se připravuje k vydání, mám podepsanou smlouvu s nakladatelem. Druhou teď nabízím – to je ta, která vznikla díky NaNoWriMo před dvěma lety,” říká o své zkušenosti Dagmar Čechová, která se živí jako editorka a redaktorka. „Druhý ročník, kterého jsem se účastnila, pro mě byl těžší, protože jsem si to špatně načasovala. Načasování je moc důležité – jakmile si člověk nenastaví správné podmínky na pravidelné psaní, snižuje si šanci na úspěšné zvládnutí úkolu,” popisuje překážky, kterým musela čelit. Nyní je však připravena výzvu NaNoWriMo v roce 2019 pokořit. „NaNoWriMo nemá být pro nikoho strašákem. Je to nástroj, prostředek, jak pomoci autorovi rozhoupat se, vytvořit si psací návyky a pohnout s něčím, co už pak bude ve stavu, kdy se tomu bude chtít dál věnovat i po skončení akce,” uzavírá Čechová.

NaNoWriMo vzniklo v roce 1999 a od té doby se jej každoročně účastní desítky tisíc lidí po celém světě. Nezisková organizace NaNoWriMo provozuje stránky, na kterých si účastníci výzvy zákládají svůj profil, zadávají svůj postup a navzájem se podporují. Stránky uvádí, že od založení bylo díky této výzvě napsáno 367 913 novel.

Klíčová slova: Psaní, knihy, výzva, NaNoWriMo, mezinárodní

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.