18.03.2013 16:52


Za komiksem do divadla. Studenti JAMU chystají neobvyklé představení

Autor: Veronika Pírková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Klasický příběh vyprávěný netradičním způsobem. Tak bude vypadat nové nastudování Smetanovy Prodané nevěsty, které v sobotu uvede brněnské Divadlo na Orlí. Na opeře spolupracují studenti z hudební a divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. O tom, v čem se nové nastudování liší od původní verze, hovoří dirigent Gabriel Rovňák.

Přehrát audio

Audio

Autor: Veronika Pírková

Scénografka Anastasija Chaplenko pro hru navrhla i kostýmy.

Brno - Velmi netradičně zpracovali studenti z brněnské JAMU klasickou operu Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany. Kromě známého příběhu a hudebních vystoupení se diváci seznámí se zcela novým prvkem. Inscenace bude mít podobu komiksu. Opera, na které se podílí divadelní i hudební fakulta, se na jevišti představí poprvé v sobotu 23. března.

„Formě komiksu přizpůsobíme všechno na jevišti, včetně scény, projekcí a kostýmů. Kombinujeme i herecké principy, takže kromě přirozeného herectví ukážeme stylizované pohyby, které odpovídají právě komiksovému rázu,“ upřesnil režisér představení David Kříž. Režie Prodané nevěsty je jeho absolventským projektem při ukončení bakalářského studia.

Děj sleduje osudy zamilované dvojice, kterým ve štěstí brání domluvený sňatek. Šťastný konec ale naznačuje už ústřední motto, které říká, že jde o jednu vyhranou bitvu ve válce lásky proti konvenci. Komický prvek příběhu vytváří postava Kecala. „V tom je právě aktuálnost příběhu. Kecal je obchodník s majetkem, kterého zajímá pouze jeho provize. Podobné profese potkáváme i v současné době,“ dodal Kříž.

Divadlo na Orlí je školním divadlem Janáčkovy akademie múzických umění, kde se střetává práce studentů ze dvou fakult. Po přestěhování hudebně-dramatické laboratoře z divadla Barka, je Prodaná nevěsta už třetí operou, kterou studenti nacvičili. „Zpěváci vycházející z JAMU by měli být zásobeni rolemi, které mohou využít v praxi. Rukopis Bedřicha Smetany dává studentům dobrou průpravu do uměleckého života,“ řekl vedoucí hudební fakulty Tomáš Krejčí.

Klíčová slova: Prodaná nevěsta, JAMU, Divadlo na Orlí, divadlo, komiks

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.