26.03.2019 21:08


Za přepadení Kvitové dostal útočník osm let vězení

Autor: Jakub Smyčka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Osmiletý trest odnětí svobody si v úterý od brněnského Krajského soudu odnesl Radim Žondra. Ten jej uznal vinným z težkého ublížení na zdraví a porušování domovní svobody. Žondra v prosinci 2016 napadl tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě a způsobil jí řezná zranění ruky. 

Brno – Do svého finále dospěl v úterý proces s Radimem Žondrou, který podle obžaloby 20. prosince 2016 napadl tenistku Petru Kvitovou. Nejprve se dostal do jejího bytu pod záminkou, že je revizor kotlů, a poté jí nožem způsobil závažná poranění ruky. Následně mu Kvitová dala 10 tisíc korun a on z místa utekl. Po dnešním pětihodinovém líčení potrestal soud Žondru osmi lety odnětí svobody. Kvitová se líčení neúčastnila.

Žondra se při líčení snažil vyvrátit důkazy, které proti němu žalobci nasbírali. Přiznal sice, že byl v minulosti už dvakrát odsouzen, ale teď prý žije spořádaný život a nemá podobné kriminální akce zapotřebí. Zpochybňoval především pachové stopy, ty podle něj nebyly odebrány v souladu s interními policejními předpisy. Nelíbilo se mu také ztotožení, podle něj bylo kvůli příliš malá prodlevě nezákonné. Navíc tvrdil, že se v den činu ani nenacházel v Prostějově, kde tenistka bydlí, nýbrž v asi 50 kilometrů vzdálených Napajedlech.

„Vysílač, který má můj operátor umístěný v Prostějově, toho dne nezachytil žádnou moji aktivitu,“ hájil se Žondra. Státní zástupce Ivan Hrazdira mu ale odpověděl, že pokud je nejbližší vysílač přetížený, automaticky se telefon přepojí na vzdálenější. 

Hrazdira zároveň požadoval udělení nejvyššího možného trestu 12 let. „Obžalovaný se loupeží dopouštěl už v minulosti, typicky si vybíral slabší oběti, ať už starší osoby, nebo ženy,“ podotkl jeden z důvodů. 

Žondrova obhájkyně Lucie Janovská Nejedlá oproti tomu tvrala na jeho nevině a pronášela dlouhou závěrečnou řeč, kde postupně odmítala všechny důkazy proti němu. Zdůraznila také, že její klient neměl žádný motiv čin spáchat. „Obžalovaný byl tou dobou podmínečně propuštěn, a řádně se hlásil svému probačnímu úředníkovi,“ argumentovala Nejedlá. Požadovala také, aby byl Žondra umístěn na detektor lži, to ale předsedkyně senátu Dagmar Bordovská odmítla.

Tvrzení obhájkyně k osvobození obžalovaného nestačily. Krátce po druhé hodině odpoledne byl Žondra odsouzen za těžké ublížení na zdraví a porušení domovní svobody k osmiletému nepodmíněnému trestu. Rozsudek zatím není pravomocný, obě strany si nechaly lhůtu na případné odvolání.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.