15.11.2019 17:14


Za propagaci Islámského státu a obecné ohrožení dostal muž šest a půl roku a má být vyhoštěn ze země

Autor: Pavel Hanosek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dvacetičtyřletý Slovák Dominik Kobulnický ve svém pokoji shromažďoval výbušné látky získané ze zábavní pyrotechniky a na sociálních sítích se stylizoval do role bojovníka Islámského státu. Městský soud v Praze mu v pátek vyměřil nepravomocný trest v délce šesti a půl roku ve věznici s ostrahou a vyhoštění z České republiky na neurčito.

Dominik Kobulnický byl obžalován z plánování teroristického útoku. Autor: Pavel Hanosek

Praha – Dominik Kobulnický byl původně obžalován z plánování teroristického útoku, Městský soud v Praze ale takový výklad nepřijal a rekvalifikoval shromažďování výbušných látek jako čin obecného ohrožení. Za něj a za propagaci Islámského státu dostal v pátek šest a půl roku. Podle soudu existuje sice důvodné podezření, že teroristický čin plánovat mohl, důkazy ale nebyly dost silné.

Policie Dominika Kobulnického zatkla na konci roku 2017, kdy v jeho bytě našla více než čtyři kilogramy výbušniny získaných z legálně nakoupené pyrotechniky. Pomocí mlýnku na kávu látky míchal v poměrech k získání výbušniny. Kromě toho měl v bytě několik manuálů k úpravě chemických látek na výbušniny. Kobulnický se hájil tím, že šlo o přípravu na silvestrovské ohňostroje. 

Podle soudkyně Silvie Slepičkové předložené důkazy pro naplnění skutkové podstaty plánování teroristického činu nestačí. „Existuje důvodné podezření, že takový čin plánoval, především vzhledem k jeho dalším aktivitám. Zároveň ale máme důkazy o tom, že sám již na Slovensku amatérsky upravoval pyrotechniku k ohňostrojům,” řekla. Z tohoto důvodu změnila výklad činnosti Kobulnického na obecné ohrožení, výbušniny totiž nebyly nijak zajištěné a porušovaly normy požární ochrany.

Kobulnického obvinili také z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Často sledoval videa poprav vězňů Islámského státu a nebo si upravil svou profilovou fotku tak, aby na ní byla symbolika zmíněné teroristické organizace. Na sociální sítě umístil několik fotek, kde v metru pózuje v oblečení, které nosí bojovníci Islámského státu ve svých videích. Kobulnický nosil pečetní prsten nesoucí symboly Islámského státu a na sociálních sítích vyjádřil podporu teroristické organizaci Kavkazského emirátu s napojením na čečenského vůdce Ramzana Kadyrova.

Obžalovaný konvertoval k islámu a začal navštěvovat mešitu v Hradci Králové, následně se začal více vzdělávat v Praze, kam ho v Hradci odkázali. Muslimy z tamní mešity však jeho chování od počátku znepokojovalo a s jeho oblékáním nesouhlasili. „Obžalovanému bojovníci Islámského státu jednoznačně imponovali, islám mu vyhovoval. Proto je taky napodoboval, oblékal se jako oni. To prokázalo i vyjádření psychologů,” popsala Slepičková.

Kobulnický byl odsouzen k šesti a půl letům vězení ve věznici s ostrahou, hrozilo mu jich až patnáct. Současně bude po skončení trestu vyhoštěn ze země na dobu neurčitou. Státní zástupce Martin Bílý pro Kobulnického žádal devítiletý trest, s rozsudkem ale souhlasí. „Zásadní je, že soud prohlásil obžalovaného za radikálního a vyznávajícího džihádismus v radikální podobě,” uvedl Bílý. Podle Slepičkové k rozhodnutí o vyhoštění senát dospěl z důvodu závažnosti trestných činů, kterých se Kobulnický dopustil. 

Již před začátkem hlavního líčení Kobulnický vinu odmítal. „Chci, aby zvítězilo právo a spravedlnost. To, co je mi kladeno za vinu, však jednoznačně odmítám,“ řekl v lednu pro server iDnes. „Zvítězilo právo,” zamumlal v pátek po vyhlášení rozsudku. Nyní má osm dní po vydání písemného rozsudku čas na rozhodnutí, jestli se chce proti rozsudku odvolat. V takovém případě se bude případem zabývat Vrchní soud v Praze.

Klíčová slova: Kobulnický, džihád, terorismus, islám, radikální

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.