11.04.2011 18:32


Za úspěchem v pokeru stojí tvrdá práce a vytrvalost, tvrdí student, který se pokerem živí

Autor: Dalibor Krejčí | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Když řekne, že je ještě student, často se ho ptají, jak to zvládá finančně. Dvacetiletý Jakub Freiwald si vybral netradiční brigádu. Kromě práce na pozici sportovního redaktora si při studiu vydělává pokerem. Doufá, že ho v budoucnosti karetní hra uživí.

Přehrát audio

Audio

Autor: Dalibor Krejčí

V současnosti si vydělávám pokerem i regulérním zaměstnáním, říká Jakub Freiwald. Foto: Dalibor Krejčí.

Hraní pokeru zažívá v Česku boom. Stále více lidí, kteří hru poznali skrz televizní obrazovku, si zahraje i o opravdové peníze. Patří mezi ně i Jakub Freiwald, kterého poker živí.


Jak dlouho se pokeru věnujete?

Poker hraju už rok a půl, poprvé jsem k němu přičichl v září roku 2010.

Jakým způsobem jste se tehdy ke hře dostal?  

K pokerovému stolu mě dotáhli kamarádi, kteří příležitostně po večerech hrávali karty. Od začátku mě poker naprosto nadchnul a už po pár hrách jsem věděl, že bych v něm chtěl být lepší než ostatní.

Co na vaše karetní aktivity říkalo okolí?

Rodina o tom ze začátku nevěděla. Když jsem jim díky výhrám z pokeru pořídil několik hodnotných věcí, začali ale moje hraní podporovat. Několikrát jsem se dokonce setkal s tím, že za mnou někdo z kamarádů přišel a zeptal se mě, jak se mi v pokeru daří a jak to vypadá, když hraju. Vždycky mě to zaskočilo, ale byl jsem příjemně překvapen.

Nakolik v pokeru záleží na štěstí?

Za pokerem stojí v první řadě hodně práce a vytrvalost. Málokdo si to připouští, ale ti nejlepší na sobě musí neustále pracovat a zlepšovat se, protože samotná hra se neustále vyvíjí. Štěstí určitou roli hraje, nevysvětluje však, proč turnaje vyhrávají stále stejní hráči.

Co odpovídáte lidem, kteří tvrdí, že poker je hazard?

Většinou to vyústí v dlouhou, náročnou debatu. Pokud chtějí poslouchat logické argumenty, sami většinou uznají, že poker hazardní hra není.

V čem se online poker liší od toho živého?

Online poker se neustále vyvíjí a jeho hráči ve většině případů dosahují nesrovnatelně vyšších kvalit. Ti nejlepší operují hlavně s matematickou stránkou věci a mnohdy berou poker jako normální zaměstnání. Naopak hráče, kteří se zaměřují pouze na živou hru, bychom mohli dost často nazvat právě gamblerem.

Hrajete více on-line, nebo naživo?

Mnohem více hraju on-line, na živou hru se podívám většinou jednou až dvakrát za dva týdny. Jsem tedy úspěšnější v on-line pokeru.

Jaké vlastnosti by měl mít úspěšný pokerový hráč?

Základem je vytrvalost, zodpovědnost a snaha neustále na sobě pracovat.

Jaké má dnes poker v Česku postavení?

Postupně se víc a víc začíná dostávat do povědomí lidí. Stále jej však ve většině případů srovnávají s ruletou a výherními automaty, což je naprosto směšné.

Poslední dobou se diskutuje o tom, zda by výdělky profesionálních pokerových hráčů neměly podléhat zdanění. Jaký je na to váš názor?

V některých státech Evropské unie, jako je například Itálie nebo Francie, už podobná opatření vešla v platnost. Až čeští zákonodárci přestanou brát hráče pokeru jako gamblery, dokážu si zdanění bez problémů představit.

Jakým způsobem se vyrovnáváte se smolnými prohrami?

U smolných proher hraje větší roli štěstí než um hráče. Ze začátku mi tato temná stránka pokeru dělala velké problémy. Ani teď jsem nepřišel na nějaký univerzální recept, jak to zvládat. Pokud prohraju, snažím se to s nadhledem přejít a dál ze sebe vydat to nejlepší.

Existuje nějaká rada, jak se při neustálém prohrávání nedostat psychicky na dno?

Nezapomínat na fakt, že pokud hrajete dobře, vše by se nakonec mělo otočit zase ve váš prospěch. Stále je to jenom otázka matematické pravděpodobnosti, kterou lze vysvětlit.

Máte nějaké cíle do budoucna, kam se v pokeru ještě chcete posunout?

V současnosti si vydělávám pokerem i regulérním zaměstnáním a naprosto mi to vyhovuje. I když si jako sportovní redaktor za měsíc vydělám to, co v pokeru za jeden týden. Mým aktuálním cílem je neustále se zlepšovat a stoupat nahoru. Dokud to bude možné a dokud mě bude poker bavit, chtěl bych v něm rozhodně pokračovat.

Klíčová slova: poker, karetní hry, výhra

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.