23.03.2014 20:13


Zahrádky restaurací v centru Brna mohou majitelé otevřít až v dubnu

Autor: Kosíková Veronika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Teplé počasí posledních dnů láká obyvatele Brna k posezení na čerstvém vzduchu. Zahrádky většiny restaurací, kaváren a barů však stále nejsou v provozu. Radnice městské části Brno – střed povoluje jejich otevření až k datu 1. dubna. 

Brno – Při teplotách okolo dvaceti stupňů si většina Brňanů ráda posedí u jídla či kávy na venkovní zahrádce. Slunečné počasí a možnost provozu venkovních zahrádek zvyšuje kapacitu podniků a tím i tržby. V městské části Brno–střed však zahájení provozu zahrádek upravuje vyhláška, která nedovoluje jejich otevření dříve než v dubnu. „Lidé si v takovémto teplém počasí rádi posedí s pivem nebo kávou venku a my jim tuto možnost nemůžeme poskytnout. Přicházíme tím o tržby,“ uvedl majitel jednoho z brněnských barů, který nechtěl být jmenován. 

Ulice Starobrněnská v Brně je v létě zaskládána zahrádkami, letos zatím zůstává prázdnáProvozovatelé zahrádek, které nejsou zkolaudovány jako stavba, musejí každoročně zažádat o povolení. „Radnice Brna-středu povoluje restaurační zahrádky, které jsou na chodnících nebo komunikaci," řekl mluvčí městské části Roman Burián dříve pro Českou televizi. V centru města Brna je provoz letních zahrádek omezený na dobu sedmi měsíců – od prvního dubna do posledního dne října. Vyhláška nebere v potaz brzký příchod teplého, jarního počasí. Majitelé, kteří zahrádky otevřou dříve, bez schválení magistrátu, riskují až padesátitisícovou pokutu. „Se zařizováním zahrádky to máme poměrně složité, takže ji stejně otevřeme nejdříve v polovině dubna, nicméně si myslíme, že by jejich otevření nemělo být ze strany města omezené,“ sdělila Milena Procházková, provozní kavárny Anděl na ulici Peroutkova.

Výjimkou jsou provozovny, které mají zahrádky na soukromém pozemku, jich se nařízení magistrátu netýká. „Zahrádku s obsluhou už máme v provozu od čtrnáctého března,“ řekl majitel Cafe Podnebí Tomáš Nebeský. Otevřenou zahrádku si pochvalují i návštěvníci. „Ráda si v takovémto pěkném počasí posedím někde venku s kamarády u piva, bohužel u většiny restaurací nejsou zahrádky a jen tak ven do parku taky nemůžeme,“ uvedla obyvatelka Brna Klára Konečná.

Od loňského roku navíc v Brně platí vyhláška, která rozšířila zákaz konzumace alkoholu v ulicích města či v městských parcích. V její příloze jsou sepsané výjimky, kdy se alkohol na veřejnosti konzumovat může. Mezi tyto akce patří například Muzejní noc a slavnosti pořádané na Náměstí Svobody v Brně. 

Klíčová slova: zahrádky, Brno, omezení, kavárny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.