12.11.2018 20:15


Zahraniční stážisté učí v Brně cizí jazyky v rámci projektu SPEAK!

Autor: Kristina Křivková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tři zahraniční stážisté se vydali na šest týdnů do Brna, aby mohli učit místní obyvatele cizí jazyky. Projekt SPEAK! organizuje spolu se studenty nezisková organizace AIESEC. Na stáž dorazili dobrovolníci z Maroka, Itálie a Gruzie. Vyučují francouzštinu, ruštinu, italštinu a angličtinu. Nejedná se o klasické lekce jako ve škole, ale spíše o přátelskou konverzaci doplněnou o zajímavé informace o jiných kulturách, zábavné hry nebo kvízy.

         

Brno  Před týdnem začal v Brně projekt SPEAK!, v rámci kterého pomáhají tři zahraniční stážisté zlepšit úroveň cizích jazyků místních obyvatel. Na šest týdnů se stanou studenti z Maroka, Gruzie a Itálie součástí brněnské komunity. Na jejich lekce se přihlásilo více než šedesát lidí, kteří chtějí zlepšit své jazykové dovednosti. Většina účastníků jsou studenti vysokých škol, přihlásilo se ale i několik lidí, kteří již pracují a chtěli si oprášit znalost cizího jazyka.

Zahraniční stážisté vedou celkem dvacet lekcí týdně v angličtině, francouzštině, ruštině a italštině. Projekt se koná od 5. listopadu do 7. prosince ve dvou jazykových úrovních, a to A2-B1 a B2-C1. Jedna vyučovací hodina trvá devadesát minut a koná se až dvakrát za týden.

Projekt organizuje nezisková organizace AIESEC, která je největší organizací vedenou studenty na světě. Výběr stážistů a celou organizaci projektu měl na starosti tým šesti dobrovolníků. „Stážisté se vybírají nejdřív posouzením životopisu, pak pošlou video s krátkým představením, kde ověříme jazykovou úroveň a pak s nimi děláme skype interview. Hlavní kritériem výběru je, že musí být komunikativní a přátelští. Také musí mít minimálně jazykovou úroveň B2-C1,” sdělila hlavní organizátorka projektu Anna Uhlířová. Stážisty hledal organizační tým už od července, aby si stihli vyřídit včas víza a další dokumenty. Registraci na lekce pak spustili pořadatelé na konci září.

Stážisté se projektu účastní jako dobrovolníci, nedostávají tedy žádný plat. Je jim ale zajištěno ubytování na vysokoškolských kolejích a dostávají také příspěvky na jídlo. Pro stážisty je to skvělá příležitost, jak se dozvědět o české kultuře, místních lidech a jejich způsobu myšlení. „Každý den je pro nás dobrodružstvím, protože stále objevujeme a poznáváme nové věci a lidi. Velmi nás naplňuje to, že můžeme mluvit o svých zemích a zároveň umožnit ostatním, aby zlepšili své komunikační dovednosti v cizích jazycích,” řekl stážista Mouad, který pochází z Maroka. Stážisté mají o víkendech volno, které většinou využívají k cestování do dalších českých měst nebo okolních států.

       

Projektu se účastní velké množství vysokoškolských studentů, kterým výuka jazyků při jejich studiu chybí, nebo jim nevyhovuje dosavadní způsob výuky. Cena pětitýdenního kurzu je necelých osm set korun při dvou lekcích týdně a šest set korun při jedné lekci týdně. Po dvou letech od maturity jsem se konečně dokopala k aktivnějšímu přístupu k francouzštině. Upřímně se bojím, co mi v té paměti ještě zůstalo, ale toto nejsou lekce na známky. Nejsou to ani lekce s profesorem, který by dlouze vysvětloval gramatiku a hledal mé chyby. Je to můj první krok z místa, na kterém poslední dva roky stojím, přátelský pokec se stážisty a navíc možnost poznat jejich kulturu,” popsala svou účast v projektu studentka práv Anna Zálešáková.


Klíčová slova: projekt, SPEAK!, AIESEC, cizí jazyky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.