25.10.2017 17:40


Zahraniční studenti pomohou zlepšit kvalitu života v Brně

Autor: Eliška Pavlíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Každý rok přijíždí do jihomoravské metropole stovky zahraničních studentů. Využívají vzdělávací programy, jako je například Erasmus+. Stejně tak čeští studenti vyjíždějí, aby poznali kulturu v jiných zemích. Brněnští zastupitelé se rozhodli využít tohoto potenciálu a spolu s univerzitami vytvořit projekt Brno Erasmus Student. Pomohou tím městu v rozvoji a zlepšování kvality života.

Ilustrační foto: Studenti nejen programu Erasmus+ na přehlídce vlajek Flag Parade v Brně. Autor: Eliška Pavlíková

Brno - Zahraniční studenti brněnských univerzit přispějí svými názory k vylepšení života v Brně. „Chceme sbírat data o postavení Brna v porovnání s jinými zahraničními městy, tedy takzvaný benchmarking. Budeme sbírat nápady a zajímavá řešení ze zahraničí, která by se případě dala přenést do brněnského prostředí," vysvětlil náměstek brněnského primátora pro oblast Smart City Jaroslav Kacer. Zastupitelé chtějí Brno představit přijíždějícím studentům jako živé a zajímavé město pro jejich budoucí život. Chtějí také nalákat talentované lidi a budovat sítě ambasadorů.

Tvůrci projektu doufají ve spolupráci i s domácími studenty, kteří se z programu Erasmus+ už vrátili. „Chceme zjistit, co si mladí lidé o Brně myslí, jakým způsobem ho vnímají a jak by ho případně hodnotili oproti ostatním městům. Mohou ocenit nebo kritizovat to, co považují ve městě za nefunkční a přijít s vlastním návrhem na zlepšení," řekl Jakub Rybář z vedení Oddělení spolupráce a rozvoje brněnského magistrátu.

„Myslím si, že je to super. Člověk v zahraničí vidí, že některé věci mohou ve městě fungovat jinak. Takto budeme moct sdílet své podněty stejně jako zahraniční studenti, kteří určitě mají v tomto ohledu hodně co nabídnout," uvedla Kristýna Závišková, studentka Masarykovy univerzity, která strávila semestr v anglickém Birminghamu.

Zájem o spolupráci na projektu Brno Erasmus Student zatím projevila Masarykova univerzita, Mendelova univerzita a Veterinární a farmaceutická univerzita. „My jsme velmi rádi, že nás Oddělení spolupráce Magistrátu města Brna oslovilo s nabídkou spoluúčasti. Lidé z programu Erasmus+ totiž po návratu do domovské země mohou Brno doporučit svým vrstevníkům. Navíc se student, který vyjede do zahraničí, vrátí jako jiný člověk. Je plný nových zkušeností, které jsou využitelné," okomentovala projekt Brno Erasmus Student Hana Philippi, koordinátorka mobilních programů z Odboru zahraničních vztahů Vysokého učení technického v Brně.

První sběr dat provedou zaměstnanci Odboru zahraničních vztahů VUT v Brně prostřednictvím dotazníků. Pilotní testování bude v zimním semestru tohoto roku a v letním semestru příštího roku pak i na ostatních oslovených brněnských univerzitách.

Klíčová slova: Erasmus, studenti, Brno Erasmus Student, zastupitelé

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.