19.02.2020 15:31


Zákon o střetu zájmů se nezmění, Ústavní soud prezidentovi a poslancům ANO nevyhověl

Autor: Terezie Wasserbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zákon o střetu zájmů není protiústavní. Ústavní soud odmítl tři roky staré návrhy na zrušení jeho části podané prezidentem a skupinou poslanců převážně z hnutí ANO. Zákon, který mimo jiné zakazuje firmám ze čtvrtiny vlastněných členy vlády státní zakázky a dotace, je dle soudního rozhodnutí dostatečně obecný, protože kromě premiéra Andreje Babiše limituje i tisíce dalších veřejných činitelů. Podle Ústavního soudu nezasahuje ani do základních práv a svobod, jak namítali poslanci. Babiš médiím sdělil, že se pro něj nic nemění, jelikož situaci vyřešil již v roce 2017 vložením svých firem do svěřenského fondu.

Ústavní soud, jednací síň

Brno – Ústavní soud toto úterý po třech letech zamítl návrhy prezidenta republiky Miloše Zemana a skupiny 44 poslanců především z hnutí ANO na zrušení části zákona o střetu zájmů, přezdíváného jako „lex Babiš“. Podle soudního rozhodnutí zákon sleduje veřejný zájem na férovém vedení politické soutěže a nikomu předem nebrání v možnosti ucházet se o veřejnou funkci, dle základních práv a svobod.

„Zákon naopak stanoví, že se o veřejnou funkci může ucházet každý s tím, že případný vznik neslučitelnosti nebo střetu zájmů bude řešen až v případě, že veřejnou funkci nabude,“ řekl soudce zpravodaj Jan Filip.

Zákon o střetu zájmů zakazuje firmám alespoň ze čtvrtiny vlastněných členy vlády ucházet se o veřejné zakázky, státní dotace a jiné investiční pobídky. Členové vlády a další veřejní funkcionáři podle něj také nesmí provozovat rozhlasové a televizní vysílání, internetových médií se zákon netýká.

Ústavní soud nadřadil veřejný zájem nad zájem osobní. V nálezu se píše: „Je povinností demokratického právního státu nejen vytvořit veřejnému funkcionáři podmínky, aby mohl svou funkci řádně vykonávat, ale také zamezit tomu, aby takto svěřenou moc mohl využívat k prosazování vlastních zájmů na úkor zájmu veřejného.“

Poslanci kritizovali ve svém návrhu na zrušení sporné části zákona, že byla přijata kvůli konkrétnímu člověku, a to tehdejšímu ministru financí Andreji Babišovi. Dle nich tedy postrádala všeobecnost, základní rys právního předpisu. Filip tuto námitku odmítl s tím, že zákon omezuje další tisíce veřejných činitelů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) pro ČTK uvedl, že respektuje rozhodnutí Ústavního soudu, ale trvá na tom, že novela předpisu vznikla kvůli němu, aby ho další politické strany vyštvaly z politiky. Předpisu se dle svého mínění plně podřídil tím, když svou firmu Agrofert převedl do svěřenských fondů. Je také přesvědčen o tom, že rozhodnutí soudu nemůže mít vliv na to, jak problematiku jeho možného střetu zájmů posoudí auditoři Evropské komise, kteří se touto otázkou zabývají.

Na twitteru rozhodnutí komentoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček slovy: "Pan prezident je rád, že Ústavní soud po dlouhém čekání konečně vynesl verdikt a toto rozhodnutí respektuje. Předseda vlády zákon naplňuje, nic se tedy nemění."

Klíčová slova: Andrej Babiš, Ústavní soud, lex Babiš

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.