21.03.2012 14:16


Zaměstnanci brněnského centra Chovánek nahradí dětem rodinu

Autor: Nela Patschová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

První obyvatelé se nastěhují do dětského centra Chovánek už ve čtvrtek 22. března. Budovu včera prvním návštěvníkům slavnostně otevřela ředitelka Chovánku Eva Spáčilová Pilátová. "Doufám, že zde děti budou šťastné," vyjádřila své přání Pilátová.

Brno Personál brněnského centra Chovánek včera přivítal první návštěvníky při příležitosti slavnostního otevření budovy. Dětské centrum Chovánek nabízí trvalé zázemí pro padesát dětí bez domova od narození až do plnoletosti. "Chovánek je schopný děti připravit na běžný život především díky odbornému personálu a věrnému napodobení rodinného prostředí," uvedla náměstkyně primátora Jana Bohuňovská.  V areálu Chovánku se nachází i hřiště a prolézačky pro děti. 

Děti se do svého nového domova v Brně Bystrci nastěhují ve čtvrtek 22. března. Zatím zůstávají v zařízeních na ulici Hlinky a Voroněžská. "Tyto budovy mají o něco větší kapacitu než Chovánek, takže některé děti musely odejít do jiných zařízení v republice," prozradila Pilátová. 

Chovánek je plný moderního vybavení, atypického barevného nábytku a hraček. Autor: Nela Patschová

"V Chovánku se snažíme simulovat rodinné prostředí. Děti zde žijí v buňkách, které vypadají jako byty. Mají vlastní koupelnu, kuchyňku a obytné prostory," popsala Pilátová. V Chovánku je osm takových bytů, kde může žít až šest dětí, o které neustále pečují ošetřovatelky. "Děti rozdělíme do buněk s přihlédnutím k sourozeneckým skupinám, věku i zdravotnímu stavu, " řekla vrchní sestra Chovánku Eva Machová. Těžce postižené děti budou žít na speciálním oddělení, kde se jim budou moci ošetřovatelky plně věnovat. "Děti s lehkým či středně těžkým postižením se budeme snažit zapojit do běžného života v Chovánku. Budou žít v buňkách s ošetřovatelkami a ostatními dětmi," doplnila Pilátová. 

Součástí Chovánku je i centrum pro děti, které potřebují okamžitou pomoc. Zaměstnanci tam budou k dispozici čtyřiadvacet hodin denně. V centru se může ubytovat až sedmnáct dětí. 

Zaměstnanci Chovánku budou také pomáhat kojícím či budoucím matkám, které nemají dostatečné rodinné zázemí, anebo matkám před utajeným porodem. "V Chovánku jsou čtyři buňky až pro osm matek v nouzi. Ale zůstat zde mohou jen po nezbytně nutnou dobu. Většinou se jedná o čtrnáct dní až dva měsíce," vysvětlila vedoucí tiskového oddělení brněnského magistrátu Soňa Haluzová. 

Stavba Chovánku za sto padesát milionů korun trvala téměř dva roky. Chovánek je v České republice prvním centrem pro opuštěné děti, které se nachází ve zcela nové budově postavené na míru.

Klíčová slova: Chovánek, děti

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.