11.05.2019 21:30


Zaměstnanci v Huti Jakub ukazovali návštěvníkům Jarního skláření v Tasicích výrobu skla

Autor: Viktorie Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ve sklářské Huti Jakub v Tasicích si návštěvníci Jarního skláření mohli v sobotu prohlédnout tuto národní kulturní památku na Vysočině. Skláři jim ukazovali, jakým způsobem se sklo ručně vyrábí a brousí. Poslechli si také komentovanou prohlídku budov sklárny. Mohli si zakoupit skleněné výrobky, které skláři vyrobili přímo před jejich očima. Kromě skla návštěvníkům organizátoři nabízeli také ručně vyráběnou keramiku nebo truhlářské výrobky.

Tasice, Bělá – Na Jarním skláření v Huti Jakub v Tasicích návštěvníci v sobotu viděli, jak se ručně vyrábí a brousí sklo. Při komentované prohlídce se dozvěděli při kolika stupních se sklo taví a poté chladí. Viděli také barvení skla. V brusičské části se dozvěděli, jakým způsobem si ve sklárně dělí práci.


Na jarní skláření v Huti Jakub v Tasicích v sobotu přijely rodiny s dětmi, aby se podívaly na tradiční výrobu skla. Měli možnost si poslechnout komentovanou prohlídku celé sklárny a zakoupit si skleněné výrobky přímo z Huti Jakub.

Sklářská Huť Jakub v Tasicích na Vysočině patří mezi kulturní památky. Skláři tam ručně vyrábějí a upravují sklo.

Skláři v Tasicích návštěvníkům ukazovali ruční výrobu sklenic a skleněných zvířat. Podle sklářů je stále velký zájem o ručně vyrobené sklo. Lidé si ho kupují zejména jako dekoraci.

Skláři taví sklo v peci při 1200 stupních celsia. Rozžhavenou hmotu dále tvarují do různých podob. Vytvarované sklo se poté chladí v chladící peci při teplotě 500 stupňů celsia.

Rozžhavené kusy skla skláři pokládají do misek s barevnými prvky a sloučeninami.  Tímto způsobem barví sklo již při výrobě.

Skláři mají pocit, že je o toto řemeslo mezi mladými lidmi poměrně značný zájem. Říkají však, že je to velmi náročná práce. Skláři se učí celý život a ani deset let praxe nestačí, aby se naučili pouhé základy tohoto řemesla.

Devatenáctiletý sklář Martin Majstr se vyučil sklářem, protože se tomuto řemeslu věnoval jeho dědeček. Na Jarním skláření návštěvníkům předváděl své umění. Za výrobu delfína, která trvala okolo dvaceti minut si vysloužil potlesk od návštěvníků.

Někteří skláři považují výrobu skla za umění. Odmítají objednávky obyčejných skleniček a raději vytvářejí skleněné sochy a jiná umělecká díla. 

Klíčová slova: Huť Jakub Tasice, sklárna, výroba skla, sklářské řemeslo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.