14.05.2011 17:59


Zářná budoucnost platební karty

Autor: Kateřina Foltánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Prachy, lováče, chechtáky, love, prašule, cash. Peníze jsou důležité. Mezi základní potřeby člověka sice nepatří, ale ty za ně můžeme uspokojit. Jen tu pravou lásku a zdraví si za ně nekoupíme.

Autorka článku Kateřina Foltánková. Foto: Martina Králíková.Jak dlouho ještě budeme používat bankovky a mince? Kdysi dostal člověk za vykonanou práci peníze na ruku z firemní pokladny. Dnes mu podnik odešle výplatu na konto. Když po internetu kontrolujeme účet a uvidíme, že se cifra zvětšila, je vše v pořádku. Už ani nemusíme chodit vybírat peníze do bankomatu, v obchodech jsou platby kartou naprosto běžné. Fyzická měna se změnila na pouhý virtuální kredit. Nemusí to být ale úplně správně.

Podle některých výzkumů jsou lidé ochotni zaplatit kartou mnohem vyšší sumu, než kdyby měli účtovat v hotovosti. Lidský mozek neumí s virtuálními čísly zatím tak dobře zacházet. Možná by bylo hned o něco méně dluhů, kdyby neexistovaly bezhotovostní platby a hlavně kreditní karty, které umožňují jít do mínusu.

Kdyby si někdo chtěl v bance půjčit na nové auto, částku by mu vydali na pokladně. Byl by to pořádný balík. Potom by v autosalonu vysázel peníze na dřevo a dostal by vůz. Takový kupující by si hned lépe uvědomil, jak bylo auto drahé, protože držet v ruce tlustý svazek pětitisícovek je něco jiného než nějaké nuly na účtu.

Mohlo by to mít ještě jeden efekt. Vzdát se tak velké sumy v bankovkách je skoro mučivý pocit. Možná by si každý rozmyslel, jestli mu kupovaná věc stojí za to, aby se vzdal svých těžce vydělaných penízků.

Realitou však je, že platby kartou jsou naprosto normální záležitostí. Když podnik karty nebere, vyslouží si od zákazníka zdvižené obočí. Ještě to chvíli potrvá, ale myslím si, že bezhotovostní platby budou stále více vytlačovat hotovost. Už dnes se stává, že při platbě vyšší bankovkou se prodavačka diví, prověřuje její pravost a dívá se na vás jako na padělatele a kriminálníka. Trend bude směřovat k bezhotovostním platbám se záminkou, že je to pohodlnější, bezpečnější a zabrání to praní špinavých peněz. Opravdu je to tak výhodné?

Mnoho lidí se brání bezpečnostním kamerám a monitoringu počítačů v zaměstnání. Cítí, že to omezuje jejich soukromí. Ovšem z údajů o platbách lze také vyčíst spoustu informací. Kterýkoliv úřad nebo zločinec může mít, ať už legálně či nelegálně, přístup ke všem údajům o našich nákupech. Je nutné, aby věděli, kam chodíme ke kadeřníkovi a kam pro rohlíky? Proto zcela nepodlehněme kouzlu platebních karet, je to dobrý sluha, ale zlý pán.

Klíčová slova: peníze, karta, hotovost, bezhotovostní platby, soukromí, špehování

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.