03.04.2017 13:22


Zástupci Brna získali padesátimilionovou dotaci na doučování žáků základních škol

Autor: Miroslav Hanus | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Zástupci města Brna získali od komise ministerstva školství dotaci ve výši padesáti milionů korun. Tu využijí na podporu vzdělání ve všech základních brněnských školách. Projekt naváže na stávající program, do kterého jsou zapojené jen některé školy. Podle pedagogů je potřebný, neměl by však nahrazovat rodiče, kteří by se svým dětem měli věnovat a učit se s nimi.

Vedení všech brněnských základních škol se zapojí do nového programu na podporu vzdělání. Foto: Miroslav Hanus

Brno – Dotaci z programu Inkluzivní výzvy ve výši padesáti milionů korun na plošnou podporu základního vzdělání v Brně schválili 20. března komisaři ministerstva školství. Představitelé města chtějí část peněz dát na doučování slabších žáků, podpořit kariérní a školní poradenství na základních školách nebo práci s rodiči na školách s vysokým počtem znevýhodněných žáků. Projekt potrvá od 1. září 2017 do roku 2020.

Představitelé města chtějí navázat na pilotní projekt z let 2014 a 2015. V něm pedagogové a speciální pracovníci podporovali žáky, kteří jsou z různých důvodů ohroženi školním neúspěchem a jimž hrozí předčasný odchod ze vzdělávání. Mezi ně patří i mimořádně nadané děti. Studenty bude doučovat nebo se jim věnovat pracovník, který s nimi například napíše úkoly. „Výstupy pilotního projektu byly natolik úspěšné, že se vedení města Brna rozhodlo v něm pokračovat a vyčlenilo na něj peníze z městského rozpočtu. Ten skončí 30. června a nový na něj následně naváže,“ řekl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Pilotního projektu se zúčastnilo jen několik vybraných škol. Do nového se zapojí vedení všech 67 škol zřizovaných městem, dvě školy, jejichž zřizovatelem není město a sedm organizací, které pomáhají s doučováním znevýhodněných žáků. Mezi nimi je Diecézní charita, Challenge International a DROM, romské středisko.

Zkušenosti se stávajícím programem mají žáci v několika školách. Podle ředitele základní školy Masarova Ivo Zálešáka se ho v jeho škole momentálně účastní 82 žáků. Na základní škole Kotlářská doučují pedagogové přes dvacet dětí. „Podobného počtu žáků by se měl týkat i nový projekt. Vždy vytipujeme skupinu dětí, u níž očekáváme, že pro ně doučování bude mít význam. Skoro devadesát procent rodičů s námi souhlasí,“ konstatoval ředitel základní školy Kotlářská Libor Zřídkaveselý. Ne všichni žáci vydrží do konce. Jiní se do programu zapojují jen krátkodobě.

Podle Zřídkaveselého bude pomáhat dětem, které se chtějí učit. „Problém ale je, že bude suplovat práci rodičů, kteří by měli svým dětem pomáhat. S tím je spojená i motivace se učit. Pokud ji děti z domu nemají, je těžké to změnit,“ podotkl Zřídkaveselý. Problém shledává i v samotné inkluzi, tedy že žáci navštěvují běžnou školu bez ohledu na to, zda mají potřebu speciálního vzdělání či nikoliv „Každý má své limity, co se dokáže naučit. Doučování žákům pomůžeme k udržení úrovně vzdělání, nicméně je to nezachrání,“ dodal Zřídkaveselý.

O dotaci z Inkluzivní výzvy, vyhlášenou ministryní školství Kateřinou Valachovou, zažádalo několik obcí a měst. „Komisaři z výběrové komise podpořili šest projektů v celkové hodnotě přesahující 78 milionů korun, další nadále hodnotí,“ shrnula stav mluvčí ministryně školství Jarmila Balážová. Peníze na uskutečnění projektů dostane například vedení škol ve Vejprtech, Chomutově či ve Velkých Hamrech.

Klíčová slova: Základní škola, Brno, dotace, vzdělání, doučování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.