08.11.2017 08:21


Zastupitelé schválili příspěvek pro Národní divadlo Brno

Autor: Eliška Pavlíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Členové Národního divadla Brno (NdB) požádali zastupitelstvo města o pokrytí finančních ztrát za tento rok. Důvodem je přestavba Janáčkova divadla, které je zcela uzavřeno. Zastupitelé města schválili navýšení neinvestičního příspěvku pro NdB o téměř devatenáct milionů korun. Přesunutá představení mohou zájemci zhlédnout na různých místech v Brně, jako je například Výstaviště.

Ilustrační foto: Janáčkovo divadlo je uzavřeno kvůli rekonstrukci. Autor: Eliška Pavlíková

Brno – Zástupci Národního divadla Brno podali zastupitelstvu města návrh na kompenzaci finanční ztráty kvůli rekonstrukci Janáčkova divadla. Členové zastupitelstva příspěvek schválili. Vedení NdB dostane téměř devatenáct milionů korun. „Původně jsem navrhoval přerušení činnosti souboru po dobu rekonstrukce. Je ovšem ekonomičtější, racionálnější a pro divadlo lepší zachovat provoz jinde. Po otevření původních prostorů mohou lidé opět v plné síle fungovat a nezačínat úplně znovu,“ uvedl Matěj Hollan (ŽTB), náměstek primátora města Brna pro kulturu. „Od začátku se s tímto nákladem počítalo. Nebylo jiné cesty, divadlo musí fungovat i nadále,“ okomentoval rozhodnutí Martin Ander (SZ), náměstek primátora města Brna.

Uzavření Janáčkova divadla znamená pro vedení NdB přesunout reprízovaná představení do náhradních prostorů. Musí tedy investovat do pronájmu, vybavení, pořízení techniky, propagace a dalších investicí. Diváci mohou některá představení zhlédnout například na Výstavišti nebo v parku Lužánky. „Řešíme i takové detaily jako je posílení hromadné dopravy. Chceme, aby byla cesta pro naše publikum komfortní,“ řekl Martin Glaser, ředitel NdB. Působení v alternativních prostorách také přináší hned několik komplikací. Zaměstnanci Národního divadla pracují v plném nasazení z důvodu časové tísně projektu a přesouvání představení mezi různými místy v Brně. „V listopadu příštího roku už musí být vše připravené. Spousta lidí si možná myslí, že zavření největšího divadelního domu v Brně znamená pro jeho zaměstnance šestnáct měsíců prázdnin. Oni ale pracují mnohem více než za běžného provozu,“ uvedl Glaser. Zároveň vnímá stěhování divadelních představení mezi brněnskými prostory jako dobrý trénink na zájezdy do zahraničí. 

Nedostatek času souvisí i s chystaným festivalem Janáček Brno 2018. Vedení Národního divadla věří v jeho zahájení, a to symbolicky sedmnáctého listopadu příštího roku. Plánuje znovu otevření divadla představením Lišky Bystroušky v režii Jiřího Heřmana, které odstartuje celou událost.

Klíčová slova: Národní divadlo Brno, Janáčkovo divadlo, rekonstrukce, příspěvek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.