28.03.2017 12:07


Závan minulosti nebo krok k lepším zítřkům? Fenomén internetových kaváren stále žije

Autor: Eliška Pospíšilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Internetové kavárny, do kterých se lidé uchylovali hrát počítačové hry či se jen připojit k internetu, byly velkým hitem v počátku druhého tisíciletí. Přestože se počet těchto podniků několikanásobně snížil, majitelé stávajících a nových počítačových heren se tento fenomén snaží udržet. Jedni vsadili na tradici a věrnost zákazníků, druzí zvolili volnější koncept svého podniku.

Návštěvíci internetové kavárny PG Cyber Café. Foto: Eliška Pospíšilová

Brno – Hráči počítačových her mají v Brně stále místa, kam se mohou uchýlit, ať už za účelem zlepšení herních schopností nebo za zábavou. Jeden z posledních podniků internetových kaváren a poslední pobočka řetězce PG Cyber Café se nachází v brněnském obchodním domě Vkus. Na trhu se však objevil také nováček, necelý rok sídlí v Jánské ulici E-sport bar 21.

Snahu podniků udržet tuto tradici oceňují i zákazníci. „PG Cyber Café je moje srdeční záležitost. Spřátelili jsme se s obsluhou a prostředí je celkově příjemné, občerstvení za rozumné ceny,” uvedl návštěvník Michal Matula. Mezi důvody, kvůli kterým hernu navštěvuje, zmínil především změnu prostředí, setkávání s novými lidmi a nedostačující výkonnost vlastního počítače.

Herních počítačů je v PG Cyber Café dvacet, z toho pět patří k nejlepší dostupné technice. Právě nedostatek novějších počítačů v celém prostoru kavárny je jediným negativem, který v podniku Matula vidí. „Výměnu celých počítačů děláme zřídka, spíše jde o jednotlivé součástky, jako je grafická karta, disky a tak podobně,” vysvětlil jeden ze spolumajitelů PG Cyber Café Josef Novotný.

Skutečnost, že se nejedná o činnost odstrkující lidi na okraj společnosti, dosvědčuje také pořádání pravidelných akcí a zájem lidí o sdílení zážitků a zkušeností z hraní počítačových her. „Místo toho, aby lidi hráli sami doma, tak si zajdou raději společně sem,” tvrdí spolumajitelka E-sport baru 21 Tereza Málková.

Spolumajitel E-sport baru 21 Robin Tomášů uvedl, že každé dva týdny v baru pořádají turnaje jeden proti jednomu hráči. „Především jde o hry League of Legends, DotA a Hearthstone. Pro hráče deskovek pořádáme šachové turnaje a ve středu si zájemci mohli zahrát Gwint"(karetní hra známá z počítačové hry Zaklínač 3 – pozn. red.), řekl Tomášů. Větší turnaje uskutečňují majitelé elektronického baru jednou měsíčně. „Dovezeme třeba deset počítačů a přijíždějí týmy z celé republiky,” dodal Tomášů. Dále mohou návštěvníci přijít na tematické večery a herní kvízy.

Pravidelné společné hraní pořádá také PG Cyber Café. „LAN párty (místní počítačová síť, pojem se často používá pro společné hraní na jednom místě – pozn. red.) se u nás mohou návštěvníci zúčastnit každých čtrnáct dní,” sdělil Novotný. Mezi nejhranější hry patří League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive nebo World of Tanks. „Klasické turnaje jsme dříve dělali v podstatě každý víkend. Nyní máme vlastní turnaj zvaný Penta Week, který je zaměřený na League of Legends. Už se uskutečnilo několik ročníků, ale turnaj se hraje jen zhruba jednou za šest měsíců,” uvedl Novotný. Do budoucna plánují v PG Cyber Café vytvořit také turnaje do her Counter-Strike: Global Offensive a FIFA.

Přesto, že koncept internetových kaváren a počítačových heren je velmi výdělečný v zahraničních zemích, jako je například Jižní Korea, v Česku tento fenomén upadal. „Dříve jsme měli spoustu internetových zákazníků, jak ale doba pokročila a každý má teď internet v mobilu, zákazníků nám ubylo. Tudíž jsme museli snižovat náklady a přesídlit,” uvedl Novotný. „Ve Vkusu jsme tři roky a poslední rok se to konečně začíná obracet k lepšímu. Myslím, že povědomí o hraní počítačových her se v České republice celkově zvedá. Začínají hrát i holky, což se dřív moc nedělo,” dodal Novotný.

Konkurenci v sobě podniky nevidí. „V porovnání s E-sport barem, který  má spíše charakter nočního podniku, kam lidi chodí popít, je PG Cyber Café spíše místem, kam se hráči chodí stmelovat. Často se stává, že sem přijde jedinec si zahrát, zapadne do komunity a zase se rozrosteme,” uvedl Novotný. „PG je čistě herna. E-sport bar je naproti tomu více zaměřený na celkovou zábavu, se kterou se pojí i alkohol. Počítače tu máme jen dva nastálo, dovážíme jich více, když se koná nějaká akce,” popsal Tomášů.

Síť kaváren PG Cyber Café mohli dříve zákazníci navštívit téměř v každém městě. Řetězec podniků provozovala společnost ProGamers, která svou první internetovou kavárnu otevřela roku 2004 v Praze. Jednatel této společnosti Daniel Mikšovský se k internetovým kavárnám však již nijak vyjadřovat nechce.

Od července roku 2008 společnost ProGamers uzavřela část poboček internetových kaváren a zachovala pouze tři – v Praze, v Brně a v Liberci. Důvodem byl snižující se zájem hráčů. V polovině roku 2015 však svou činnost ukončila i pražská pobočka na Novém Smíchově a liberecká kavárna Babylon ji na konci roku 2016 následovala. Poslední pobočku PG Cyber Café v Česku tak mohou zájemci navštívit jen v Brně pod Velkým Špalíčkem. Ani ta však již společnosti ProGamers nepatří. Před osmi lety ji převzali soukromí majitelé Josef Novotný a Veronika Vašáková.

Klíčová slova: Internetové kavárny, počítačové herny, PC, PG Cyber Café, E-sport bar, hraní, zábava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.