19.11.2018 13:24


Zažíváme boom pokojových rostlin?

Autor: Veronika Kusalíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lyrata, pilea, monstera, řasokoule. Tyhle na první pohled sci-fi názvy jsou všem příznivcům bytové zeleně moc dobře známé. Jsou to totiž rostliny, jejichž fotky teď často kolují na sociálních sítích, a které jsou zkrátka v módě.

Brno – Květiny se odjakživa nejenom kupovaly a prodávaly, ale i směňovaly. Přebytečný řízek sousedčiného fíkusu přišel vhod výměnou za náš přemnožený sukulent. V dnešní době se výměna rostlin však přesunula i do veřejného prostoru. Pořádají se takzvané swapy, kdy pěstitelé rostlin přinesou kousek ze své domácí zeleně a na oplátku si zase něco odnesou. Internetové květinářství a floristické workshopy už také nejsou ničím neobvyklým. V Brně dokonce začala fungovat i květinová nemocnice.  

Zvýšený zájem o pokojové rostliny je patrný i z dat o dovozu rostlin do České republiky. Ze situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství vyplývá, že hrnkové květiny jsou druhou nejobjemnější dovozovou skupinou okrasných rostlin, a že počet dovážených kytek pořád stoupá. Co se týče vývozu českých rostlin, ten od roku 2016 stoupl o čtyřicet jedna procent.

Podle Radima Hanzlíka, ředitele velkoobchodu květin Storge, prodej interiérových květin v posledních letech také neustále roste. „Na základě informací Flory Holland (největší burzy květin na světě, pozn. redakce) export z Holandska do Česka v segmentu hrnkových rostlin stoupl za prvních deset měsíců letošního roku meziročně o třináct procent. Jelikož naprostá většina hrnkových rostlin se k nám dováží právě z Holandska, pak tato statistika zřetelně ukazuje, že tento trh u nás opravdu roste.“

Na Facebooku existuje několik projektů a online květinářství, které zprostředkovávají nejenom prodej pokojových rostlin. Největší z nich jsou pražské Pokojovky a brněnská Kvítka v bytě. Druhé ze zmíněných zastupují sestřenice Veronika Ježková a Nikol Francová. Ty se o rostliny v bytě zajímají už několik let a jsou to právě ony, kdo založily nemocnici pro rostliny. „Rozhodly jsme se, že chceme lidi učit, jak kvítka pěstovat, aby po půl roce neskončily v koši, a tak vznikl náš projekt. Také jsme na sociálních sítích postřehly, že se z kytek stává trend. Většina fotek byla sice hezká, ale neměly žádnou vzdělávací ani informační hodnotu, a to jsme chtěly napravit,“ vysvětlila začátky projektu Veronika Ježková. Na svém Instagramu a Facebooku přidávají každý den příspěvky ohledně péče a tipů o pěstování rostlin. Radí čtenářům, jak často rostliny zalévat a hnojit, v jakých nádobách je pěstovat nebo jak postupovat při napadení škůdci.

Kvítka v bytě provozují kvítkovou nemocnici. Berou si nemocné rostliny domů a uzdravené je vrací majiteli.

Bezradným pěstitelům, jejichž rostliny neprosperují, nabízí pomoc. „Nemocné kytky si bereme od lidí domů, dáme je dohromady a pak lidem předáme zpátky. Řekneme jim, co udělali špatně a čeho se příště vyvarovat.“ A jaké jsou nejčastější problémy, se kterými se lidé na sestřenice obrací? „Většinou je to příliš velký květináč, přelévání nebo naopak nedostatečná zálivka. Naši kvítkovou pohotovost děláme zdarma, protože nám samotným to přináší zkušenosti,“ dodala Ježková. Nedávno začaly Kvítka v bytě i s výrobou vlastních keramických květináčů. Nápad vznikl nejenom proto, že jedna z nich je vyučená keramička, ale také kvůli tomu, aby měl člověk k hezké květině i stylový květináč. 

Druhý projekt Pražské Pokojovky se skládají ze tří nadšenkyň. Samy o sobě říkají, že se nechaly inspirovat myšlenkou concept store, tedy obchodu s konceptem či originální myšlenkou v pozadí. Nemocné rostliny si sice domů na léčení neberou, zato se soustředí na prodej rostlin a doplňků na svém eshopu, pořádání workshopů a zazeleňování událostí i soukromých prostor. Na problémy květin svých fanoušků se snaží odpovídat alespoň přes sociální sítě. „Pokojovky už jsou skoro stejný trend jako dobrá káva nebo skandinávský styl. Myslím, že je přirozené, že si mladí lidé chtějí zvelebovat prostor kolem sebe a rostliny jsou poměrně dostupný, efektní a příjemný způsob, jak na to,“ vyjádřila se za Pokojovky Rozi Zacharov.

Pražský projekt Pokojovky se soustřeďují na prodej kytek, workshopy a ozeleňování interiérů

Vzhledem ke zvyšující se oblibě bytových rostlin se může zdát, že se na tom musí dát dobře vydělat. To sice ani jeden z projektů nepopírá, oba však tvrdí, že pouhým prodejem pokojových rostlin se zatím uživit nedá. „Je to hlavně o doplňujících aktivitách jako jsou workshopy a zařizování interiérů. Nelze prodávat kvalitní rostliny v masovém množství, aniž bychom je zároveň zvládli všechny zkontrolovat. S Pokojovkami máme spoustu práce, ale zatím to bohužel naše zaměstnání není,“ dodala Zacharov.

Jak Kvítka v bytě, tak Pokojovky budou v zimě vydávat knihu, která poslouží začátečníkům i pokročilým jako úvod do pěstování rostlin. Výtisk poskytne potřebné rady a návody a obohatí stránky o designové fotografie.

Klíčová slova: rostliny, trend, lifestyle

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.