13.10.2014 16:34


Zbláznit se může každý

Autor: Veronika Hlavinková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnské dny duševního zdraví zaplnily prostory Café Práh na celý minulý týden. Vernisáž, koncert, anonymní poradna i dílničky pro nejmenší, to všechno nabídlo sdružení Práh zaměřující se na pomoc lidem s duševním onemocněním. Do akce se zapojili umělci jako Libor Veselý a Hana Robinson. Že pomocné organizace drží pospolu, ukázal i čtvrteční jarmark před Galerií Vaňkovka.

Brno – Týden duševního zdraví odstartovala vernisáž uměleckých děl výtvarníka Libora Veselého. Výstavu s názvem Energie uvedla Jana Vránová. Vizuální vjem doplnila svým zpěvem Lenka Ďuricová-Cafourková a dokreslila tak přátelskou atmosféru plného sálu Slévárny Vaňkovka. Kolekce obrazů čeká na své návštěvníky do konce října v Café Práh. 

Úterní program byl hlavně pro zvané a těmi se letos stali studenti brněnského Slovanského gymnázia. Skupinka z nich si přišla do Salonu Vaňkovka poslechnout o schizofrenii. Pracovnice sdružení Práh jim za pomoci faktů vyvracely předsudky týkající se této nemoci. „ Přiznávám, že jsem alespoň tři čtvrtě informací do dneška vůbec nevěděla. Teď už snad budu schopná rozeznat příznaky schizofrenie a nemocnému nějak pomoct,“ ocenila přednášku jedna ze studentek Sára Střítežská. Workshop s názvem „Jak se pozná, že už jsem se zbláznil“ si pochvalovala i učitelka Kateřina Voráčková. „S Prahem spolupracujeme už dlouho, takže jsem po přečtení zvacího mailu neváhala. Vidím, že studentům to hodně dalo. Tato znalost je důležitá a oni očividně měli o téma zájem,“ shrnula. Pro přednášející to ale nebyl zdaleka první projekt šířící osvětu. „Celoročně pořádáme workshopy o schizofrenii i jiných duševních poruchách. Školám nabízíme i placené přednášky. V Měsíci bláznovství pravidelně pořádáme akce pro veřejnost i studenty,“ uvedla koordinátorka workshopů Marie Kovářová. Dále dodala, že veřejnost může využít přínosnější bezplatnou anonymní psychiatricko-psychologickou poradnu v průběhu celého týdne.

Třetí den akce věnovali organizátoři především rodinným příslušníkům klientů Prahu. Odpoledne si vyslechli o novém projektu s názvem Komunitní tým, kterým by sdružení chtělo snížit objem péče blízkých osob o své nemocné příbuzné, aby se v životě mohli věnovat i jiným aktivitám. „Lidem, kteří jsou schopni bydlet sami, bychom chtěli v komunitě najít bydlení, aby se osamostatnili,“ okomentoval projekt vedoucí psychosociální rehabilitace Jiří Šupa. V plánu je také přesunout denní centrum z Tuřan do dostupnějšího středu Brna.

Poté následovalo promítání filmu „Noční můry“. V pořadí již třetí dokument sdružení vybrala televize Prima jako nejlepší z dvaadvaceti filmů z celé Evropy. Další ocenění dostala Lenka Sedmíková za vedlejší ženskou roli. „Když jsem nadhodila, že bychom mohli něco natočit, klienti se toho chytli a sami vybrali osm strachů, které mohou děsit každého z nás. Bez naší pomoci dali dohromady kostýmy a kulisy a stali se i herci,“ upřesnila nadšeně vedoucí terapeuticko-psychologické poradny Nadia El Sabbaghová.

Večer pro potěchu duše, tak uvedli organizátoři koncert Hany Robinson, který plynule navázal na odpolední setkání. Trio, které se věnuje jazzové hudbě a interpretuje vlastní tvorbu, tak finančně podpořilo sdružení. Výtěžek z dobrovolného vstupné totiž věnovalo do veřejné sbírky na chráněné bydlení osob s duševním onemocněním.

Ve čtvrtek se před Galerií Vaňkovka shromáždilo patnáct organizací, které na stáncích prodávaly výrobky a produkty svých svěřenců. „Jsme rádi, že jsme mohli přijet. Je jen škoda, že tudy neprochází tolik lidí, jarmark je celkem schovaný,“ zhodnotila akci pracovnice vyškovské Piafy. Návštěvníci mohli kromě nákupu rozmanitého zboží i hlasovat o nejzajímavější výrobek.

O tom, že sdružení nezapomnělo ani na děti, přesvědčil páteční Den plný her a překvapení. V tuřanském denním centru děti celé odpoledne vyráběly krabičky v rukodělných dílnách, hrály hry a sbíraly odměny. Venku na ně pak čekala jízda koňskou bryčkou. „Běžně chodívá okolo stovky dětí, takže jsme teprve v půlce,“ ohodnotila účast jedna z organizátorek Jana Hallerová. Akci si nenechali ujít žáci zdejších škol, ani děti nižšího věku. „Odpoledne plné her organizujeme pravidelně už asi desátým rokem. Snažíme se odstranit předsudky i strach ze sdružení už u dětí. Když si zvyknou na zdejší přátelskou atmosféru, nebudou se bát přijít později pro radu či pomoc,“ upřesnila sociální pracovnice centra denních služeb Hallerová. Družina pro dospělé, jak centrum sama nazvala, jindy slouží jako společenská místnost pro klienty sdružení.

Celý týden úspěšně zakončil Logr Fest v kavárně Práh. „Veřejnosti otevřenou poradnu navštívilo skoro čtyřicet lidí, vernisáž byla zajímavá, koncert úžasný. Můj dojem z akce je výborný,“ shrnula událost ředitelka sdružení Blanka Veškrnová.

Klíčová slova: Dny duševního zdraví, sdružení Práh, schizofrenie, duševní poruchy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.