14.05.2017 17:29


Zemana hodláme patřičně uvítat i po návratu z Číny, říká organizátor demonstrací Proč? Proto! v Brně Jan Pobořil

Autor: Jiří Král | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Minulou středu se po celé republice konaly v řadě měst demonstrace vyjadřující nesouhlas s chováním prezidenta Miloše Zemana a nevysvětlenými kauzami ministra financí Andreje Babiše. Všechny tyto akce nesly společný název Proč? Proto!. Hlavním organizátorem brněnské sekce se téměř přes noc stal Jan Pobořil, vývojář na volné noze. „Zájem o brněnskou demonstaci projevilo v krátkém čase velké množství lidí. Neměl jsem žádnou akutní práci, takže jsem se pustil do přípravy,“ říká Pobořil, který oceňuje aktivitu dobrovolníků, kteří mu se startem pomáhali.

Jak jste se jako vývojář dostal k organizaci celé akce?

V pátek večer jsem narazil na Facebook událost k pražské demonstraci a začal zjišťovat, jestli je její obdoba i v Brně. Nebyla, tak jsem si ověřil, jestli je o to zájem tím, že jsem vytvořil toto téma u pražské akce. Zájem projevilo v krátkém čase hodně lidí, takže jsem se pustil do práce.

Co všechno s sebou nese organizace takového projektu?

Začal jsem založením Brněnské události, kde jsem jen zkopíroval a přizpůsobil text a grafiku a pozval své místní přátele, abych si ověřil zájem lépe. Přes noc se tam objevilo několik stovek lidí a asi to zároveň nastartovalo zájem v dalších městech. V sobotu se mi ozvalo několik dobrovolníků nabízejících pomoc, mimo jiné i právník Vít Křížka, který ihned připravil ohlášení, které jsem ještě ten den odeslal.

Jan Pobořil

Kdo dal první impulz k organizaci těchto akcí? 

O nějakou centrální organizaci nešlo. Dalo by se říct, že akce byla centrálně inspirovaná tou pražskou, ale jinak jsme na sobě nezávislí. Komunikujeme spolu v rámci koordinace termínů a předávání zkušeností, protože jsme všichni v pořádání demonstrací amatéři.

Kolik lidí se podle vašeho odhadu akce zúčastnilo?

Protože jsem amatérský pořadatel, tak bych se do odhadování velikosti davu nepouštěl. Věřil bych odhadům policie, která hovoří o čtyřech tisících lidí. Konkrétnější číslo by mohli zjistit mobilní operátoři, ti se takto vyjádřili k pražské akci, údaje od nich však nemám. Kromě toho jsme celou akci vysílali na Youtube, kde jí sledovali téměř další čtyři tisíce lidí.

Jedním z lidí, kdo měli proslov, byl i náměstek za KDU-ČSL Petr Hladík. Přitom pražská demonstrace se snažila distancovat od politických stran a jejich členů. Není člen strany, která je součástí vládni koalice, spíše překážkou?

Záměrem těchto akcí je se bavit primárně o demokracii, ne o soutěži politických stran a jejich programu. Nevylučoval bych tedy z debaty žádnou stranu, jen například v projevech si hlídáme, aby řečníci zůstali u tématu demokracie a nepropagovali sebe a svou stranu. Parlamentní část KDU-ČSL bych sice také spolu s ČSSD považoval za spoluviníky současné krize, ale nevinil bych z toho celou členskou základnu a komunální politiky. Stejně tak bych neházel spolu s Babišem do koše všechny členy ANO, ale dal jim šanci se od chování svého vedení distancovat.

V Praze se 17. května uskuteční další akce, bude to v Brně stejně?

Ano, hodláme Zemana po příletu z Číny přivítat i z Brna. To, jestli se uskuteční i další protesty, zatím řešíme s ostatními organizátory. Záleží hlavně na zájmu lidí a také na tom, jestli přijde ze strany Babiše a Zemana nějaké řešení.

Hodnotíte akci celkově jako úspěšnou?

Je pro nás úspěch, že lidé neváhali vyjít do ulic a vyjádřit tak nesouhlas s jednáním Zemana a Babiše. Ti své chování zatím nezměnili, jen vymýšlejí, jak nás urazit. Těžko tedy říct, ale určitě to je posun.

Klíčová slova: Andrej Babiš, Miloš Zeman, demonstrace, rozhovor, Brno, Proč? Proto!

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Brňák | 15. 05. 2017, 07:27
Petr Hladík neměl proslov...