17.04.2012 08:50


Zemědělci na jihu Moravy bojují po krutých mrazech s nedostatkem dešťových srážek

Autor: Jana Langová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Extrémní sucho sužuje už několik měsíců jižní Moravu. Na některých místech spadla za posledních pět měsíců pouze čtvrtina srážek z dlouhodobého průměru za toto období. Po krutých únorových mrazech tak zemědělci bojují s dalším problémem. Už teď je jisté, že z některých plodin budou výnosy nižší než v minulých letech.

Brno Jižní Moravu trápí už několik měsíců nedostatek vodních srážek. V celém Jihomoravském kraji napršelo od listopadu loňského roku do letošního března asi jen šedesát procent z průměru za toto období. Na některých místech je však situace mnohem horší. V meteorologické stanici v Lednici naměřili od listopadu pouze šestatřicet milimetrů dešťových srážek. Průměr za těchto pět měsíců ale podle dat Českého hydrometeorologického ústavu bývá okolo sto padesáti milimetrů. 

Lepší situace není ani v Brodě nad Dyjí na Mikulovsku. Od listopadu tam z nebe spadlo pouze šestačtyřicet milimetrů vody. Roční průměr v této oblasti však činí milimetrů čtyři sta. Podle pracovníka meteorologické stanice v Brodě nad Dyjí Antonína Woznici je téměř nemožné ročního průměru dosáhnout. „Je to naprostá katastrofa, v listopadu tady například napršela pouze jedna desetina milimetru, v zimě nebyl ani žádný sníh.  Srážky jsou extrémně pod normálem,“ uvedl Woznica.

Sucho znamená největší problém pro zemědělce. V kombinaci s únorovými mrazy jsou tyto podmínky pro mnoho rostlin přímo vražedné. Největší ztráty se podle farmářů dají očekávat u obilovin. „Ječmeny ozimé poškozené mrazivou suchou zimou a ještě sušším jarem jsou neživotaschopné. Budeme je muset zaorat,“ řekla vedoucí pracoviště Polní rostlinné výroby Školního zemědělského podniku Žabčice Helena Čádová. S jejím tvrzením souhlasí i soukromý zemědělec Tomáš Nekarda. „Už teď se dá odhadnout, že výnosy z obilovin budou minimálně o patnáct až dvacet procent nižší než vloni,“ řekl Nekarda.

Podle Čádové však sucho způsobuje mnoho dalších problémů. Rostliny špatně přijímají hnojiva a půda se před setím nedá dobře připravit – na poli zůstávají hroudy, což se negativně projeví například při setí kukuřice.

Nedostatek vláhy ovlivňuje také růst cibule jarní. Dokud na ni po vysetí nenaprší, jsou její semena neaktivní. Na polích, kde zemědělci nemají možnost zavlažovat, tedy cibule neroste. „U zeleniny se však ekonomické ztráty zatím nedají vyčíslit. Příznivé počasí ještě může vše zlepšit,“ uvedl Nekarda.

Oblačné počasí s přeháňkami tak tento týden může mnohé zachránit. Extrémní sucho však nesužuje celou Českou republiku. Celorepublikové srážky jsou za poslední půlrok dokonce mírně nadprůměrné.  

Klíčová slova: sucho, déšť, zemědělství, jižní Morava

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.