17.04.2015 09:42


Ženy dnes zaplatí méně než jejich mužské polovičky

Autor: Bazgierová Pavla | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Majitelé brněnských podniků se zapojili do akce při příležitosti Dne platové nerovnosti mezi muži a ženami, kterou organizuje skupina Nesehnutí. Dámy mají možnost připít si zlevněným panákem rumu. Pánové zaplatí plnou cenu.

Brno - Nejen využít slevu na produkty kaváren, cukráren, barů a květinářství, ale také ochutnat koláče dnes mohou všechny Brňanky. Pořadatelé chtějí upozornit na odlišné mzdové podmínky žen a mužů. Rozdíl mezi jejich výdělky v Česku činí dvaadvacet procent. Vlastníci podniků proto snížili ceny o stejnou procentuální hodnotu.

Ženy si vychutnají poličské pivo a rum se slevou dvaadvacet procent (foto: Pavla Bazgierová)Organizátoři oslovovali brněnské podniky ve snaze získat pro dámy speciální výhody. Tímto způsobem se o akci dozvěděla i kavárna Tři ocásci v Gorkého ulici. „Naše slevy se vztahují na pivo a panáka rumu,“ vyjmenovala zlevněný sortiment majitelka Tereza Náhlíková. Zaměstnanci vybrali typicky mužské produkty ve snaze poukázat na stereotypní posuzování práce na základě pohlaví.

Sto koláčků, které si pro tuto příležitost pořadatelé nechali upéct, jsou k dostání u jejich infostánku na náměstí Svobody od deseti hodin dopoledne. Pokud si Brňané pospíší, jednu z dobrot ukořistí.

Podle průzkumu Eurobarometru si čtyřiašedesát procent Čechů myslí, že by měla být problematika platové nerovnosti prioritou Evropské unie. „Zaměstnavatelé dostatečně neoceňují práci žen, protože ty nechtějí brát přesčasy kvůli dětem,“ myslí si učitel Zdeněk Jiránek. Analytici se také ptali, co by se mělo změnit, aby muži trávili více času staráním se o děti a domácnost. Výsledky ukázaly, že nejvíce lidí upřednostňuje větší pružnost pracovních podmínek. Manželé by podle nich měli mít možnost pracovat z domova nebo na poloviční úvazek.

V Café Mezzanine při vystavování výplatní pásky nerozlišují mezi zaměstnanci a zaměstnankyněmi. Mzda je u nich závislá na pozici, ne na pohlaví. „Připravili jsme dvaadvacetiprocentní slevu na domácí limonádu,“ zdůraznil majitel Igor Czajkwoski. Podle něj je povinností provozovatele kavárny chovat se společensky a zapojovat se do podobných projektů. 

Analytici oficiálně označují nerovnost mezd jako neupravené rozdíly v odměňování, jelikož nezohledňuje všechny faktory, které ji ovlivňují. Podle příručky Evropské komise například nepřihlíží k rozdílům ve vzdělání, v profesních zkušenostech, druhu zaměstnání či k odpracovaným hodinám. Odlišnost platů se uvádí jako procento z výdělku mužů. To znamená, že zatímco muž vydělá za hodinu práce sto korun, žena osmasedmdesát korun. O dalších podnicích, které se zapojily, se dozvíte v článku zde. Názor na platovou nerovnost si můžete přečíst zde. Televizní reportáž ze Dne platové nerovnosti můžete zhlédnout zde.

Klíčová slova: den platové nerovnosti, slevy, muži, ženy, brněnské kavárny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.