05.12.2018 21:30


Ženy se nemusí bát mamografického vyšetření, říkají lékaři Masarykova onkologického ústavu v Brně

Autor: Eliška Podzemná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mamografické vyšetření dokáže odhalit rakovinu prsu v raném stádiu. Ne vždy se však lékařům podaří najít nádor, protože některé jsou malé nebo mají specifický tvar. Proto lékaři Masarykova onkologického ústavu v Brně představili vylepšenou metodu, a to kontrastní mamografii, která dokáže najít i ten nejmenší nádor.

Lékař Jan Křístek ukazuje, jak funguje mamograf. Foto: Eliška Podzemná

Brno  Každá žena starší pětačtyřiceti let má jednou za dva roky nárok na mamografické vyšetření prsu. Pacientky se často vyšetření bojí a stává se, že do nemocnice přijdou až ve chvíli, kdy si nahmatají bulku. Když však lékaři zachytí nádor v raném stádiu, jsou schopni rakovinu prsu úplně vyléčit.

Mamografické vyšetření je nejčastější metoda pro zjištění rakoviny prsu. „Nádor v prsu je u žen nejčastější, prevence se týká až sedmi set tisíc žen ročně,“ uvedl ředitel onkologického ústavu Jan Žaloudík.

Ženy se často domnívají, že je mamografie bolestivá, že způsobuje zhmoždění tkání, nebo dokonce rozvíjí další nádorové bujení. To však není pravda. „Často se u žen setkávám s myšlenkou, že nádor vzniká, když se zraní. Každý nádor se prokrvuje více než okolní tkáň. Souvislost s úrazem prsu tedy existuje, ale je jen taková, že nádor při úrazu více krvácí, a tím pádem na sebe upozorní,“ uvedla lékařka Monika Schneiderová.

Přístroje na zničení nádoru v prsu. Foto: Eliška Podzemná

Některé nádory, které se objeví, jsou malé a špatně viditelné, proto lékaři zavedli doplněk klasické mamografie, a to mamografii kontrastní. „Kontrastní mamografie je schopná zobrazit prokrvení orgánu, ukáže tedy i nádory, které by se mohly v běžném mamografickém vyšetření schovat, protože jsou buď malé, nebo specificky rostoucí,“ doplnila Schneiderová.

To, že lékaři tumor v prsu najdou a vyléčí, je teprve začátek. „Pacientky dlouhodobě sledujeme, u některých se po operacích objeví komplikace v podobě metastázy. Nejčastěji se metastázy objevují v páteři, plicích nebo játrech,“ řekl primář radiologického oddělení Jan Křístek. Lékaři pro každou pacientku vybírají léčbu, která je pro ni nejlepší. Podle lékařů je důležité, aby pacientky byly v psychické pohodě, což léčbě napomáhá.

Masarykův onkologický ústav je nejkomplexnějším onkologickým centrem v České republice. Lékaři léčí ženy s vysokým rizikem rakoviny prsu, provádí preventivní prohlídky, starají se i o ženy nemocné. První mamografické vyšetření provedli už v sedmdesátých letech, kdy se ještě nejednalo o klasický mamograf, ale spíše o jakýsi rentgen prsu. V dnešní době existuje v České republice šedesát sedm center, kde se mohou ženy nechat preventivně zkontrolovat a předejít tak komplikacím, jenž mohou nastat, když prevenci zanedbají.

Klíčová slova: mamografie, rakovina prsu, Masarykův onkologický ústav

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.