09.04.2018 20:21


Zetor na veletrhu TECHAGRO prezentoval nové traktory s nízkým výkonem

Autor: Rudolf Požár | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Brněnský Zetor Tractors zareagoval na nestabilní vývoj trhu s většími traktory a představil dva malé modely. Modernizace se dočkaly také stávající řady Major, Proxim a Forterra. S novinkami se firma pokouší vstoupit do nových zemí v Africe a Asii.

Zetor Utilix HT 45. autor:Rudolf Požár

Brno – Zetor Tractors v podělí na brněnském veletrhu zemědělské techniky TECHAGRO představil dva nové typy malých traktorů s výkonem do 70 kW. Brněnský výrobce traktorů prezentoval také zmodernizované řady starších strojů.

Vývojem série traktorů Utilix a Hortus s menším výkonem firma reaguje na vývoj trhu. Obchod s malými traktory se stabilně zvyšuje, zatímco prodej větších strojů v posledních letech velmi kolísá. „Stroje s tímto výkonem představují až dvacet procent celkových evropských prodejů. Z toho důvodu Zetor uvádí hned dva takové modely,“ sdělil výkonný ředitel Marián Lipovský.

Nejmenší model Utilix má čtyřválcový motor s výkonem 40 kW a maximální rychlostí 30 km/h. Traktor je určený pro práci se závěsy, jako jsou například čelní nakladače. „Hortus je větší modelová řada. Je to traktor o výkonu 67 koní s mechanickou převodovkou,“ uvedl finanční ředitel Lukáš Krejčí. Oba typy jsou vybaveny systémem bezpečnostních mokrých brzd a klimatizací. Nové motory by měly odpovídat emisní normě Stage 5, která vejde v planost příští rok.

Modernizace se dočkaly také staré výrobní řady Zetorů Major, Proxim a Forterra. Nový design umožňuje lepší výhled z kabiny do nejbližšího prostoru vozidla. U řady Major to umožňuje zejména sklopená čelní kapota. „Díky novému uspořádání světel na čelní masce se zvětšila osvícená plocha před traktorem, čímž má operátor lepší výhled," informoval Krejčí.

Vedle tradičního postavení v Pobaltí se firma snaží expandovat do Keni, Myanmaru nebo Izraele. V roce 2016 firma zaznamenala zisk 102 milionů korun, který byl o 40 milionů nižší než v roce 2015. Aktuální bilance za loňský rok není zatím k dispozici. „Společně s modernizací stojů se věnujeme také posilování pozic na jednotlivých trzích. Získali jsme nového partnera v Estonsku a podařilo se nám vstoupit do Vietnamu,“ dodal Lipovský.

Klíčová slova: Zetor, TECHAGRO, Hortus, Utilix,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.