02.03.2014 10:59


Zimní kino uvede oceněné filmy i amatérské horory

Autor: Barbora Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Letní kino je zcela běžnou událostí. Promítání venku tradičně láká diváky po celé republice. Brněnský festival Cinema Mundi poprvé zkusí štěstí s méně běžnou variantou – Zimním kinem. Pod širým nebem uvidí diváci osmnáct krátkých filmů od studentů filmových škol i nadšených amatérů. 

Podobu lásky přijede uvést režisér osobně. Foto: Matěj Balcar

Brno - Filmový festival Cinema Mundi je ve své polovině. Na poslední dny si nechal letošní novinku. V průběhu tří večerů se v rámci Zimního kina představí celkem osmnáct krátkých filmů. „Jde o netypický druh akce, kdy budeme promítat filmy pod širým nebem na začátku března. Naši diváci se však nemusí bát, nádvoří je částečně zastřešené a pro zahřátí si budou moci koupit svařené víno a teplý čaj,“ říká organizátorka akce Jitka Lanšperková. Promítat se bude zdarma od pondělí do středy vždy od půl sedmé na nádvoří v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí.

První večer bude patřit amatérským filmům, které vznikly pod projektem Pionýři hororu. „Chceme rehabilitovat stav hororu v Čechách. Chceme ukázat, že natočit krátký horor dnes zvládne nadšený filmař s trochou talentu a praxe i s minimálními náklady,“ popisuje cíl projektu jeho organizátorka Adela Hrivnáková. Ačkoliv všech sedm snímků spojuje hororové téma, nemusí se diváci obávat, že by byl večer jednotvárný. „Náš program je pozoruhodně pestrý, několik filmů je laděných komediálně, na svoje si přijdou fanoušci sci-fi, ale i vážného hororu bez nadpřirozených prvků,” říká Hrivnáková.

Hlavním lákadlem úterního večera budou animované Pandy od absolventa FAMU Matúše Vizára. Promítání filmu, který získal ocenění na nejprestižnějším filmovém festivalu v Cannes, přiláká do Brna i jeho tvůrce. Společně s režiséry ostatních filmů bude po skončení projekce odpovídat na otázky diváků. Kromě Pand se diváci mohou těšit například na filmy POST, Nekonečný nebo Binární bedna.

Poslední večer Zimního kina se ponese v slavnostním duchu. V průběhu převezme ocenění vítěz ceny Zlatý Leon za nejlepší studentský film pro rok 2013 od společnosti UNIFER. Na diskusi budou přítomni Matěj Balcar, režisér filmu Podoba lásky, nominovaném na cenu Magnesia za nejlepší studentský film a Ladislav Plecitý, režisér adaptace díla Terryho Pratchetta Poslední odměna. „Jsem nadšený pro každou studentskou akci a zároveň je mi ctí uvést svůj studentský film na tak velkém mezinárodním festivalu,“ říká Balcar.

I když počasí zimu spíše jen vzdáleně připomíná, je nápad promítat venku stále riskantní. Přesto však organizátoři doufají v to nejlepší. „Samozřejmě přála bych si plné nádvoří a myslím, že program, který jsme sestavili, by si to zasloužil. Své filmy osobně uvede téměř většina tvůrců, kteří jsou plní elánu a své filmy dělají s láskou. Všichni se těší na kontakt s brněnským publikem, protože se o Brně říká, že má nejlepší filmové diváky,“ shrnuje svá očekávání organizátorka akce Jitka Lanšperková.

Klíčová slova: zimní kino, studentské filmy, Cinema Mundi

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.