05.05.2017 11:21


Živá knihovna nabídla lidské příběhy

Autor: Lada Režňáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Místo knihy si vybrat člověka a poslechnout si jeho příběh. Takový byl koncept Živé knihovny, kterou mohli zájemci navštívit ve středu ve Středisku volného času v Lužánkách. Akci zorganizovalo Dobrovolnické centrum 67 jako jednu z akcí Evropského týdne mládeže. Lidé si tak mohli popovídat s Ondřejem, který od narození žije s dětskou mozkovou obrnou a je upoután na vozík, nebo s Járou, který se uzdravuje z bipolární poruchy. 

Brno – Odkrýt několik osudů mohli zájemci ve středu ve Středisku volného času v Lužánkách. Akce nesoucí název Živá knihovna nabídla návštěvníkům místo knih lidi. Každá z pěti živých knih seděla u svého stolečku a ten, kdo měl zájem o její příběh, si mohl přisednou a poslechnout si jej. Nikdo na začátku nevěděl, jaký příběh se skrývá za jednotlivými tvářemi. A nejednalo se o obyčejné lidké životy, lidské knihy nabídly osudy, se kterými se často pojí množství předsudků. 

U každého stolečku seděla jedna kniha, kterou si návštěvníci mohli poslechnout. Autor: Lada Režňáková

Akce byla součástí Evropského týdne mládeže, který v letošním roce připadl na období od 1. do 7. května a jeho heslem je „Buď solidární. Pohni sebou. Pohni světem.“ Do programu se zapojilo několik evropských zemí, v Česku celý týden organizuje Dům zahraniční spolupráce a evropská organizace Mládež v akci, v jednotlivých městech pak dobrovolnické organizace.

Každý příběh je jiný

Jednu z knih představoval Portugalec Bernardo, dobrovolník v ekologické organizaci, který je v Česku už šest měsíců. Za dobu, co zde žije, navštívil několik měst a poznal spoustu nových lidí. Co jej však nejvíce zarazilo na naší zemi, byl přístup některých lidí, protože ne všude jej vítali s otevřenou náručí. „Měl jsem tady dva větší konflikty, při jednom z nich jsem byl málem napaden opilým mužem. Nebylo to příjemné,“ řekl. Dodal, že ne všichni v Česku se k němu chovají špatně, nicméně zášť některých lidí nedokáže pochopit. Během tohoto měsíce se chystá odjet zpět domů. „Ale určitě se sem vrátím navštívit přátele,“ řekl na závěr. 

Další osud, který mohli návštěvníci poznat, byl příběh Ondřeje. Mladého muže, který od narození žije s dětskou mozkovou obrnou a je ochrnutý na horní i spodní část těla. Přesto je Ondřej velkým nadšencem adrenalinových sportů a focení. Několikrát do roka jezdí do Prahy, kde má možnost si zaslaňovat na vozíku. „Slaňuji na mechanickém vozíku. Ten se společně se mnou připevní na lana a pak mě pouštějí pomalu dolů. Baví mě to, loni jsem na laně visel asi pět minut,“ svěřil se. Navíc rád cestuje. Při svém vyprávění popsal posluchačům, jak nelehké je pro vozíčkáře cestování vlakem. „Místo pro vozíčkáře ve vlaku se musí zarezervovat několik dní dopředu. Žádost musím posílat do Prahy, kde se cesta vlakem vyhodnotí a buď schválí, nebo zamítne.“ V případě zamítnutí musí hledat jiný způsob cestování.  

V Brně se do projektu zapojilo Dobrovolnické centrum 67. „Nápad na událost vznikl před měsícem na Jarmarku neziskovek, který organizoval Jeden svět Brno na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. U workshopu ,Buď solidární. Pohni sebou. Pohni světem.' se sešla skupina mladých lidí, která vymyslela právě živou knihovnu," popsala vznik akce Daniela Niebauerová, organizátorka Živé knihovny a koordinátorka v Dobrovolnickém centru 67. 

Své dotazy pokládala lidským knihám i Jaroslava Zavoralová. „O akci jsem se dozvěděla náhodou. Seděla jsem uvnitř v kavárně a zaujalo mě, co se děje tady venku. Myslím, že je to skvělý způsob, jak poznat někoho nového, nebo se dozvědět něco nového a hlavně jiného,“ řekla.  

Během Evropského týdne mládeže se ve čtvrtek 4. května uskutečnil v Dobrovolnickém centru 67 workshop Be iniciative, který měl mladým lidem pomoci s realizací jejich projektů. Dalšími akce v rámci týdne je v pátek 5. května Natřemete to koniklecům. Ta láká zájemce k natírání plotu kolem rezervace těchto květin. 

Klíčová slova: knihovna, dobrovolníci, lidé

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.