27.10.2014 10:49


Živit se pokerem? Chtějí, abychom si mysleli, že je to jednoduché

Autor: Petr Večeřa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Je poker hazard, nebo dovednostní hra? „Studie na Harvardu tvrdí, že poker není o náhodě, ale o umění hráče,“ říká český pokerový hráč Filip Nguyen. On sám se věnuje především hraní online pokeru, který je v České republice podle zákona nelegální. „Poker je v šedé, až skoro černé zóně. Zákaz sice platí, ale odporuje zákonům Evropské unie,“ vysvětluje, proč i přes zákaz hraní zatím žádné pokuty nehrozí.

O svém osobním životě nechtěl příliš mluvit, popularita v médiích není pro online hráče nijak žádaná. Naopak o světě pokeru mluví rád, až skoro s úctou. V době rozhovoru se připravoval na největší pravidelný online turnaj, kde vítěz získá 3,8 milionu korun. A ačkoliv nesouhlasí s názory, že poker je hazardní hra, varuje před možnými riziky. „Spousta hráčů končí s dluhy a rozvrácenými vztahy v rodině. Hráč musí být na poker dostatečně inteligentní a opatrný,“ říká pokerista Filip Nguyen.

Hraní online pokeru je v České republice regulováno. Foto: Petr Večeřa

Je snadné živit se pokerem?
Pokerový marketing chce, abychom věřili, že to snadné opravdu je, ale skutečnost je jiná. Živit se pokerem znamená mít konzistentní výsledky a analyzovat hru na téměř vědecké úrovni a dodržovat velkou spoustu věcí.

Co když je hráči nebudou dodržovat?
Tak bych to nazval pastí na naivní hráče. Pokud nejste na poker dostatečně inteligentní, tak ho prostě na profesionální úrovni hrát nemůžete. Přirovnal bych to k obchodování na burze. Většina lidí ani netuší, co je čeká, ale všichni se tam hrnou. Pak nastane kruté vystřízlivění – dluhy a rozvrácení rodinných vazeb. Rizika jsou veliká.

Je tedy logické, že stát takhle rizikovou činnost reguluje... 
Na formě regulace dost záleží. Poker dostal nálepku hazardní hry, protože se v ní hraje s kartami a musí se do hry vložit určitý vklad. Jenže například v golfových turnajích hráči rovněž platí zápisné. Mnoho laiků si myslí, že pokeroví hráči sedí doma v teple a vyhrávají drahé domy, ale tak to není.

Rozdíl je přece v tom, že pokud golfista udělá vše správně, tak uspěje. Pokerový hráč může dělat správná rozhodnutí a nakonec přesto prohrát...
V Americe, Švédsku, Francii a dalších státech měli soud ohledně pokeru a nechali si vypracovat odborné studie, jestli jde v pokeru primárně o štěstí, nebo o umění a dovednost. Všichni se shodli, že jasně převažují dovednosti hráče. Navíc poker může člověka hodně naučit.

Co třeba?
Jeden profesor z Harvardu říká, že by se poker měl dokonce vyučovat, protože hráče učí například zodpovědnosti ohledně peněz. Naučí se, jak investovat v rámci dostupnosti kapitálu a jak vyhodnotit možná rizika.

Jak se takové riziko v pokeru vyhodnocuje?
Na úvod řeknu, že je dobré poznat poker ze začátku jako čistě zábavnou aktivitu, kdy se hraje s kamarády jen tak pro zábavu. A následně pomalu postupovat až k hraní za větší peníze. Každý hráč si pak musí nastavit politiku své hry. Pro někoho je to sto-buyinová politika, pro dalšího zase pětset-buyinová. Zjednodušeně to znamená, že pokud mám našetřených sto tisíc korun a vyznávám sto-buyinovou politiku, můžu hrát turnaje maximálně za vklad tisíc korun. Je však nutné stanovená pravidla dodržovat a zachovat si vždy chladnou hlavu.

Umí hrát Češi poker?
To se nedá takhle snadno říct. Ryba je vždy ryba (termín pro člověka, který patří mezi slabší hráče, pozn. red.). Nezáleží na tom, odkud ten hráč pochází.

Ale pokerová tradice u nás není stejná jako třeba v USA. Tam jsou hráči celebritami...
Záleží na konkrétních státech, ale například v Nevadě hrají rodiny zcela běžně poker u rodinného stolu a je to pro ně naprosto běžné. Je to součást jejich kultury. K nám se dostal řekněme v roce 2000. V USA má poker stoletou tradici.

Jaká budoucnost poker v České republice čeká? 
Já příliš poker u nás nesleduju. Na živé turnaje nechodím, ale souhlasil bych, že poker upadá. Když Martin Staszko získal druhé místo v největším turnaji v Las Vegas za několik milionů dolarů, očekávalo se, že nastane velký pokrový boom. Nic takového se ovšem nestalo. Místo toho stále platí, že si lidé poker spojují s mafií, ruletou a automaty.

Možná se pokerovým hráčům blýská na lepší časy. Mluví se o tom, že hraní online bude legální...
Ano, je tady snaha zlegalizovat poker jako takový, jelikož dříve platilo, že poker bylo možné si zahrát v pokerovém klubu, kde panovala přátelská atmosféra. Teď je zapotřebí skládat velice drahou kauci a to znamená, že se poker přesunul do kasín. Takže hráči musejí vstupovat do světa automatů a podobných nástrah. Před lety mohli chodit do klubů jen a jen za pokerem.

Byl to tedy krok špatným směrem?
Bezpochyby. Hazard člověka v kasínech naprosto obklopí, je to rizikové prostředí a nevidím důvod tam někoho posílat kvůli pokeru. Vždyť stačí sledovat, kdo poker hraje. Většinou jsou to velmi inteligentní lidé, kteří do kasína nechodí rádi. Tuhle zkušenost by si rádi odpustili.

 

Medailon:
Filip Nguyen se narodil v roce 1992 v Německu. S rodiči se v dětství přestěhoval do České republiky. Žije na severní Moravě, kde vystudoval gymnázium. Přijali jej na vysokou školu, kde studuje angličtinu. Navštěvoval pokerové kluby a menší turnaje, teď hraje poker především online.

Klíčová slova: poker, online, hazard

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.